Zarabianie na zdjęciach – fotografia stockowa

Zarabianie na zdjęciach - fotografia stockowa

Wraz z upowszechnieniem wiedzy o prawach autorskich w internecie oraz dynamicznym rozwojem sieci, wzrasta zapotrzebowanie na wysokiej jakości zdjęcia do projektów, artykułów i publikacji. To doskonała wiadomość dla zawodowych fotografów, którzy z fotografii stockowej mogą uczynić dodatkowe lub wyłączne źródło swojego utrzymania. Co więcej dochód ze sprzedaży zdjęć jest generowany pasywnie. Możesz zarabiać śpiąc lub jedząc obiad, a o godzinach wykonywania zdjęć decydujesz sam/a.

Zarabianie na zdjęciach

Sprzedając zdjęcia w klasyczny sposób agencjom informacyjnym, indywidualnym klientom lub magazynom, możemy wciąż zarobić dużo pieniędzy, jednak fotografia przestaje być tak elitarnym i lukratywnym zawodem jak kiedyś. Stawki płacone na przykład za okładkę pisma spadają od jakiegoś czasu coraz niżej. Są oczywiście wyjątki gdzie fotografia wciąż nieźle się trzyma jak modeling czy zlecenia od dużych firm, jednak duża konkurencja i powszechność w tej dziedzinie jest już faktem.
Na przeciw problemom zawodowych fotografów wychodzi fotografia stockowa i liczne agencje zdjęciowe w internecie. Nie zarobimy w nich tysięcy za pojedyncze zdjęcie, dochód będzie się raczej kształtował w okolicach 50 centów od obrazu, ale jeśli nasze zdjęcia kupi 1000 osób (co nie jest wcale rzadkością bo nasze prace trafią do odbiorców na całym świecie) otrzymamy 500 $.
Rozpoczęcie zarabiania jest bardzo proste. Wystarczy, że zarejestrujemy się w którejś z agencji stockowych (lista na końcu artykułu), dodamy 10 zdjęć do naszego portfolio i opiszemy zwięźle swój profil. Po zaakceptowaniu konta, stajemy się pełnowartościowymi partnerami danej firmy i możemy rozpocząć budowanie swojego dochodu pasywnego.

Zarabianie na zdjęciach - Shutterstock

Przykładowy ekran współpracy z Shutterstock – zarabianie na zdjęciach /źródło: Shutterstock

Jak zarabiać na zdjęciach?

Zanim rozpoczniesz przygodę z fotografią stockową, zapoznaj się z naszymi radami. Nie wystarczy po prostu zasypać agencji naszymi zdjęciami bo możemy zostać zablokowani lub po prostu nie generować żadnych sprzedaży z powodu niskiej jakości obrazów. 

 1. Nie nastawiaj się na błyskawiczny zysk
  Zanim zaczniesz zarabiać upłyną długie miesiące. Pamiętając o tym na początku, unikniesz przykrego zaskoczenia. Pierwsze zarobki pojawią się najprawdopodobniej po kilku miesiącach, a znaczące przychody nawet po kilku latach.
 2. Znajdź swoją niszę i specjalizuj się w określonej tematyce
  Im więcej zdjęć dodano z danej tematyki, tym trudniej będzie Ci się przebić. Możesz próbować zaistnieć w popularnych kategoriach, ale o wiele prościej będzie znaleźć własną niszę i wyspecjalizować się w niej.
 3. Pracuj konsekwentnie i regularnie
  Nie musisz robić 100 zdjęć tygodniowo. Przyjęcie takiej strategii może spowodować, że szybko się zniechęcisz. O wiele ważniejsza jest konsekwencja. Jeśli będziesz dodawać 5 zdjęć tygodniowo, po 5 latach w swoim portfolio zgromadzisz 1300 obrazów !
 4. Dodawaj swoje zdjęcia do wszystkich największych agencji stockowych
  Nie ograniczaj się do współpracy tylko z jedną agencją. Żaden kontrakt czy regulamin z agencjami nie wiąże Cię umową wyłączności. Dlatego zarejestruj się na wszystkich znaczących portalach micro stockowych i zwielokrotnij swoje zarobki. 
 5. Używaj odpowiednich słów kluczowych
  Każde zdjęcie, które dodamy musi być opisane przy użyciu słów kluczowych. Muszą być one maksymalnie precyzyjne i odzwierciedlać dokładnie całą tematykę zdjęcia.
 6. Sprawdź swoje zdjęcia pod kątem szumów
  Wszystkie zdjęcia z szumami są odrzucane przez agencje. Najlepszym sposobem żeby uniknąć powstawania szumów jest ustawienie aparatu na najniższe możliwe ISO.

Ile zarobię na fotografii stockowej? 

Prowizje kształtują się na poziomie 60-80 % od sprzedanego zdjęcia. 60 % to zazwyczaj początkowa stawka, od której rozpoczyna się współpracę. W miarę sprzedawania coraz większej ilości zdjęć, osiągając kolejne pułapy zarobków przechodzimy na wyższe prowizje. Łączna wysokość dochodów uzależniona jest oczywiście od wartości i jakości naszych obrazów, ale również szczęścia. Trafienie w odpowiednie gusta i moment może zaowocować ogromnym zyskiem. Nierzadkie są przypadki wypracowania nawet 54.000 $ na zaledwie 4 zdjęciach.
Zarobki najlepszych wynoszą od kilkuset do nawet miliona dolarów rocznie. Przykładem fotografa żyjącego ze zdjęć na bardzo dobrym poziomie jest Steve Heap, prowadzący bloga o zarabianiu na zdjęciach, gdzie udziela ciekawych wskazówek i otwarcie dzieli się wysokością swoich zarobków z czytelnikami.

Zarabianie na zdjęciach - Steve

Zarobki Steve’a za marzec 2014 roku – zarabianie na zdjęciach /źródło: BackYardSilver

Gdzie sprzedawać zdjęcia?

Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych i najważniejszych agencji stockowych, w których musisz się zarejestrować jeśli zarabianie na zdjęciach interesuje Cię na poważnie:

Fotolia
DreamsTime
Shutterstock
DollarPhotoClub
DepositPhotos

Zarabianie na zdjęciach nie jest sposobem na szybkie wzbogacenie się, ale dzięki konsekwencji i cierpliwości dobry fotograf jest w stanie dorobić sobie do pensji lub uczynić z fotografii stockowej zawód.