Zarabianie na pokerze online

Zarabianie na pokerze online jest możliwe

Czy zarabianie na pokerze jest możliwe? Okazuje się, że tak, a wśród najlepszych graczy, na których konta wpływają codziennie tysiące dolarów są również Polacy.


Poker online to najszybciej wschodząca dziedzina gier na pieniądze w Internecie. Codziennie do wirtualnych stołów siadają miliony graczy z całego świata. Wartość pokerowego biznesu najlepiej obrazuje ostatnia transakcja sprzedaży największego operatora gier karcianych na pieniądze w internecie – Pokerstars, za 4,9 miliarda dolarów !

Poker przez wielu uznawany jest za grę hazardową i choć posiada jej znamiona, to ostateczny bilans zależy od umiejętności gracza. Nawet jeśli przegrywa się pojedyncze partie, to w końcowym rozrachunku można zakończyć sesję z dużym zyskiem. Charakter gry tworzy matematyka, losowość (czyli wariancja) oraz solidna dawka psychologii, równie ważna co matematyka. Jeśli lubisz liczyć i masz silną psychikę, zarabianie na pokerze online jest możliwe. 

Najpopularniejszą odmianą pokera jest Texas Holdem, czyli rozgrywka w której partia składa się z 5 kart wspólnych układanych na stole, dwóch własnych oraz 4 tur licytacji.

Narodziny pokera online

Zarabianie na pokerze w wykonaniu Chrisa Moneymakera

Chris Moneymaker w drodze po 2,5 miliona $ /źródło: Wikimedia Commons

Boom na pokera online rozpoczął się po zwycięstwie Chrisa Moneymakera w największym turnieju pokerowym na świecie – World Series of Poker, w 2003 roku. Chris zakwalifikował się do niego przez tzw. satelitę (mini turniej w którym nagrodą jest wejściówka do większego turnieju z dużą pulą nagród) na platformie Pokerstars, opłacając wpisowe w wysokości zaledwie 86 dolarów. Pokerowe mistrzostwo świata przyniosło mu 2,5 mln dolarów zysku.
Wkrótce w jego ślady poszło wielu początkujących pokerzystów, licząc że zarabianie na pokerze okaże się przyjemną pracą , a gwałtowny skok zainteresowania pokerem w Internecie nazwano nawet od nazwiska autora całego zamieszania „efektem Moneymakera”.

Polskie akcenty

Poker nie jest domeną wyłącznie zagranicznych graczy. W ostatnim czasie duże sukcesy zaczęli odnosić Polacy. Największy jak dotąd odnotował Dominik Pańka zwyciężając w bajkowym turnieju z cyklu Pokerstars Caribbean Adventure niecałe 1,5 mln dolarów.

Zaraz za Dominikiem pod względem wysokości wygranych w turniejach na żywo plasuje się Marcin Horecki, polski weteran pokera i członek elitarnej drużyny Team Pokerstars Pro.
Wśród polskiej czołówki jest również Marcin Wydrowski, który pod koniec 2012 roku zajął 1 miejsce w turnieju z cyklu World Poker Tour w Pradze, inkasując za to ponad 400 tysięcy dolarów oraz Jakub Michalak, który zwyciężył na historycznym Wembley zgarniając 533 tys. dolarów w International Stadium Poker Tours.

Warto dodać, że każdy z naszych rodaków wymienionych powyżej zaczynał od pokera w internecie, gdzie szlifował swoje umiejętności, zarabiając piękne pieniądze i czyniąc z tej gry zawód lub sposób na życie. Turnieje na żywo to dla nich przygoda i dodatkowe pieniądze. Duże i regularne wypłaty czekają wciąż przy wirtualnych stolikach. Jakub Michalski (nick: Olorion) w internecie zarobił dotychczas na kilku platformach niecałe 6,5 mln złotych, Marcin Wydrowski (screenname: pyszałek) niecałe 4 mln zł, a Dominik Pańka (gardze_wami) – milion złotych. (źródło: PocketFives)

Ze względu na charakter pracy pokerzystów (wystarczy im tylko laptop z podłączeniem do Internetu) oraz skomplikowaną sytuację prawną (poker jest nielegalny w niektórych krajach), wielu z nich decyduje się na czasową emigrację. Najpopularniejszymi kierunkami wśród polskich graczy są Tajlandia, Meksyk i Cypr. Niskie koszty życia, przyjazne podatki i ciepły klimat sprzyjają wyjazdom przykładowo w czasie polskiej zimy.

Poker – gra umiejętności

Duże liczby zakończone amerykańskim $ lub europejskim € znakiem dostatku, nienormowane godziny pracy oraz możliwość zwiedzania świata kusi wielu, jednak podobnie jak w sporcie (którym poker notabene jest) żeby wygrywać trzeba mieć odpowiednie predyspozycje psychiczne oraz dużo się uczyć. Najlepsze wyniki odnoszą ci, którym gra sprawia przyjemność. Nie koncentrują się dzięki temu na pieniądzach, a na pojedynczych rozdaniach i wynikach.

Zarabianie na pokerze w internecie - wykres zysków

Podsumowanie pokazujące zyski profesjonalnego pokerzysty w grze turniejowej przez internet. /źródło: PokerProLabs

Wielu zawodowych pokerzystów to szachowi arcymistrzowie lub wybitni gracze komputerowi, których branże nie oferują tak wysokich dochodów co poker. Wybrali zarabianie na pokerze, ponieważ podobnie jak w szachach i grach komputerowych, zwycięstwo zależy w nim od umiejętności.

Przykładowo Ylon Schwartz, który w młodości zarabiał ogrywając przechodniów na ulicach Manhattanu w szachy, zwyciężył w 2012 roku w turnieju z

Mistrz szachowy, który porzucił swoją dziedzinę dla pokera.

Mistrz szachowy, który porzucił swoją dziedzinę dla pokera. /źródło: WikimediaCommons

cyklu WSOP, inkasując za ten wyczyn ponad 250 tys. $. Żaden turniej szachowy nie przyniósłby mu takiego profitu.
Dobry gracz powinien panować nad emocjami: umieć zaakceptować straty (wynikające z losowości), odpadnięcia z kluczowych turniejów tuż za miejscami premiowanymi wysokimi nagrodami, nie dawać się prowokować przeciwnikom oraz trzymać się strategii, podejmując zawsze najlepsze decyzje.
To istotne dlatego, że zarabia się właśnie na przeciwieństwach przedstawionego powyżej profilu psychologicznego dobrego pokerzysty. Wykorzystuje się błędy przeciwników, ich irytacje, niedoświadczenie czy np. tzw. scary money czyli strach przed utratą pieniędzy lub odpadnięciem z turnieju przed płatnymi miejscami lub wysokimi wygranymi.
W podejmowaniu odpowiednich decyzji pomaga szereg programów wspierających, które zbierają informacje o konkurentach i ich strategii.
Doświadczony zawodnik szybko rozpozna żółtodzioba, który łatwo przegra swoje żetony. Trzeba jeszcze wiedzieć w jaki sposób mu je odebrać i w którym konkretnie momencie, ale na to i na wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w pokerowych szkołach i społecznościach.

Zarabianie na pokerze – gdzie zacząć?

Swoją przygodę z pokerem najlepiej rozpocząć od jednego z darmowych bonusów bez depozytu dostępnych w Internecie, dzięki któremu nie będziemy musieli ryzykować własnych środków oraz serwisu Pokerstrategy, który zapewnia doskonałe materiały szkoleniowe w postaci setek godzin materiałów video oraz oferuje dodatkowe promocje bez depozytu. 

Drugim miejscem, które warto śledzić to Youtube i Twitch! Wielu profesjonalnych graczy jak Daniel Negreanu streamuje swoją grę i publikuje wartościowe materiały edukacyjne. 

Warto pamiętać, że odpowiednie wyniki osiągnie się tylko poświęcają dużo czasu na naukę i rozwój swoich umiejętności. Na pokerze można zarobić, ale osoby niecierpliwe i ze skłonnością do hazardu nie mają tu czego szukać.

GL !