Zarabianie na muzyce w Internecie

Jak zarabiać na muzyce w internecie ?

Muzyka w dobie internetu wcale nie umarła jak wieszczą niektórzy. Wręcz przeciwnie. Obecnie młode gwiazdy mają uproszczoną drogę do sukcesu. Wystarczy wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, a sukces przyjdzie sam, rozchodząc się z prędkością światła po całym świecie. Rynek muzyczny się przeobraził, a ci którzy nie potrafią się dostosować skazani są na zapomnienie.
Niezależnie od tego czy jesteś utalentowanym muzykiem czy zdolnym amatorem, możesz zarabiać na muzyce w internecie naprawdę dobre pieniądze. Istnieje kilka sprawdzonych pomysłów, które zaraz Ci przedstawimy. Jeśli odpowiednio je wykorzystasz, może okazać się, że za pośrednictwem komputera zarobisz dużo więcej niż tułając się po knajpach i grając do przysłowiowego kotleta. Internet daje dzisiaj nieograniczone możliwości ludziom kreatywnym i uzdolnionym. Ty masz umiejętności, my pokażemy Ci jak możesz na nich zarobić.

Zarabianie na muzyce w Internecie

 

1. Sprzedawanie utworów w stockowych serwisach internetowych

Każdego dnia na całym świecie powstają dziesiątki profesjonalnych i amatorskich filmów na serwisach typu YouTube i Vimeo, programów telewizyjnych, podcastów i wywiadów. Wyłączając największe projekty komercyjne, do których ścieżki dźwiękowe stacje zamawiają bezpośrednio u znanych producentów, każdy z twórców poszukuje odpowiedniego podkładu do swojej produkcji za przystępną cenę. To doskonała okazja dla osób zajmujących się tworzeniem różnorodnej muzyki każdego gatunku.
Istnieją dwa podstawowe kanały sprzedaży utworów w internecie tą metodą. Głównym są serwisy stockowe, stanowiące platformę handlową między twórcami a kupującymi. Ich największą zaletą jest bardzo duża liczba potencjalnych klientów oraz prostota obsługi. Nasze (lub naszego zespołu) zadanie polega wyłącznie na tworzeniu muzyki, a działania marketingowe, realizację płatności i obsługę zostawiamy firmie zewnętrznej. W zamian od każdego sprzedanego utworu oddajemy część zysków naszemu partnerowi. Zostanie nam średnio od 35% do około 60% od każdej sprzedaży.

Sprzedawanie utworów muzycznych za pośrednictwem serwisu Shutterstock

Jedna z najpopularniejszych platform do sprzedaży muzyki – Shutterstock

Drugą możliwością, dzięki której zachowamy 100% zysków dla siebie jest uruchomienie własnego portalu lub strony promującej naszą twórczość i umożliwiającą bezpośredni zakup utworów. Taki model biznesowy jest zdecydowanie trudniejszy i zarezerwowany wyłącznie dla rozpoznawalnych marek lub osób ze smykałką do promocji. Działania marketingowe w przypadku tego sposobu na zarabianie na muzyce w internecie powinny koncentrować się na oferowaniu darmowych fragmentów za pośrednictwem dużych serwisów stockowych (np. FreeStockMusic) z odnośnikami do naszej strony, aktywnym uczestnictwie na forach internetowych dla producentów filmowych oraz promowaniu muzyki za pośrednictwem kanału na YouTube. 

2. Internetowa szkoła gry na instrumencie

Muzycy z dobrym warsztatem i techniką, a przede wszystkim posiadający dar przekazywania wiedzy w sposób przystępny i atrakcyjny, mogą uczyć gry na danym instrumencie za pośrednictwem YouTube na całym świecie i z dowolnego miejsca na ziemi. Ten sposób monetyzacji swoich umiejętności muzycznych jest przeznaczony głównie dla muzyków preferujących mniej popularne instrumenty jak skrzypce czy instrumenty klawiszowe. Na kanwie sukcesu chłopaków z zespołu 2Cellos wydaje się, że nawet nauczanie gry na kontrabasie może okazać się wystarczająco popularne, żeby zarabiać na tym konkretne pieniądze. Ze względu na dużą konkurencję i nasycenie internetowymi szkołami gry na gitarze i innych popularnych instrumentach, przebicie się ze swoim materiałem w tym przypadku będzie dużo trudniejsze, ale absolutnie nie niemożliwe.

Rozpoczynając nauczanie gry na gitarze czy perkusji trzeba wykazać się zdecydowanie większą kreatywnością od konkurencji. Sprawdzonym schematem zarabiania na nauce gry w internecie jest obowiązkowo założenie kanału na YouTube, gdzie nasz dochód będzie generowany za pośrednictwem reklam i sponsorów oraz prowadzenie równolegle strony internetowej, gdzie udostępniać będziemy dodatkowe materiały za drobną opłatą (np. tabulatury, porady). 

Zarabianie na muzyce w internecie poprzez nauczanie gry na instrumentach

Szkoła gry na ukulele na przykładzie Ukulele Undeground

3. Własny kanał na YouTube

Tą metodę, stosują już prawie wszystkie młode zespoły i artyści solowi. Założenie własnego kanału muzycznego w serwisie YouTube daje szereg korzyści, takich jak: możliwość dostrzeżenia przez znaczących producentów muzycznych, zarabianie na reklamach, wymiana informacji z fanami na temat koncertów itd. Nie wszyscy jednak wystarczająco doceniają tą formę promocji i zapominają o regularnym publikowaniu utworów i kontakcie z fanami, a to właśnie te dwa elementy są kluczowe dla odniesienia sukcesu w internecie.

Zarabianie na muzyce w internecie na prowadzeniu własnego kanału muzycznego na YouTube

Zespół Reach – przykład bardzo dobrej działalności muzycznej w internecie

Właściwą strategią prowadzenia swojego kanału lub swojego zespołu jest nagrywanie coverów popularnych piosenek, które pomogą nam w przyciągnąć zainteresowanych odbiorców, mogących w przyszłości stać się naszymi wiernymi słuchaczami. W przypadku zespołu Reach było to idealne posunięcie, które już na samym początku działalności pozwoliło pozyskać ponad 6 tysięcy subskrybentów. Drugim pomysłem, który zapewni nam szybki rozgłos jest gościnne występowanie u innych doświadczonych i popularnych twórców. Warto pomyśleć również o materiałach viralowych w postaci zabawnych lub nietypowych filmów muzycznych, które zapewnią nam dodatkową ilość subskrybentów. 

4. Pozyskiwanie funduszy w serwisach crowdfundingowych

Pośrednio zarabiać na muzyce możemy także za pośrednictwem serwisów crowdfundingowych. Portale typu Kickstarter mogą umożliwić realizację muzycznych projektów i nagranie pierwszego albumu, a dodatkowo pozyskać rzesze fanów. Kluczowe w przypadku realizacji tego sposobu pozyskiwania pieniędzy będzie przygotowanie interesującej i bogatej w dokumentację oferty, która wzbudzi zaufanie inwestorów oraz umożliwi im aktywny udział w procesie powstawania płyty lub realizacji projektów. Niezbędne będzie wynagrodzenie każdego darczyńcy specjalnymi, kolekcjonerskimi upominkami w postaci płyty, koszulki itp. 

Zarabianie na muzyce w internecie poprzez zbieranie pieniędzy na platformie crowdfundingowej

Zbieranie środków na realizację projektów muzycznych przy pomocy serwisu KickStarter – przykładowe projekty

5. Koncerty online

Bardzo ciekawą i całkiem świeżą metodą zarabiania na muzyce w internecie jest transmitowanie swoich koncertów za pośrednictwem internetowych serwisów ConcertWindow lub StageIt. Mogą to być zarówno występy z lokali jak i prywatne organizowane w domu lub sali prób. Planując relację możemy dowolnie ustalić koszt biletu, jednak najpopularniejszą i zgodną z ideą wymienionych portali strategią jest zapewnienie bezpłatnego wstępu i zarabianie wyłącznie na napiwkach od zadowolonych uczestników koncertu. 

Zarabianie na muzyce w internecie poprzez koncerty na żywo

ConcertWindow do jeden z doskonałych pomysłów na popularyzację i monetyzację muzyki

Przedstawiona metoda zarabiania na muzyce w internecie ma ogromny potencjał, ponieważ wielkość naszej publiczności jest nieograniczona. Nie wymagając od uczestników opłaty wstępnej możemy mieć praktycznie już od pierwszego koncertu więcej gości niż na którymkolwiek koncercie na żywo w lokalnej knajpie.

Niezależnie którą metodę wybierzesz lub wybierzecie ze swoim zespołem, zarabianie na muzyce w internecie zawsze jak w przypadku każdego innego biznesu będzie wymagało konsekwencji i cierpliwości. Ogromną zaletą nie do przecenienia jest jednak to, że zarabiając będziesz robił to co lubisz i dobrze się przy tym bawił.
Satysfakcja ze wzbudzania u wielu ludzi pozytywnych emocji to największy atut pracy jako muzyk. Pieniądze są przyjemnym dodatkiem, który mamy nadzieję z naszą małą pomocą osiągniesz.