Czy zarabianie na grach komputerowych jest możliwe? Mimo, że brzmi to jak niewiarygodne marzenie, istnieje całkiem spora liczba graczy, utrzymujących się ze swojego hobby. Branża gier video rozwija się błyskawicznie, oferując coraz szersze możliwości zarabiania. Poniżej prezentujemy 8 z nich.
Na kanwie sukcesu gier hazardowych, zrodził się pomysł umożliwienia rywalizacji graczom PSP i PC z całego świata w pojedynkach na prawdziwe pieniądze. W przeciwieństwie do gier losowych, w tych rozgrywkach wygrywa rzeczywiście lepszy gracz. Nie ma mowy o przypadku.
Najpopularniejszym serwisem oferującym pojedynki na prawdziwe pieniądze jest WorldGaming. Oferuje rozgrywkę w najpopularniejsze gry sportowe (FIFA, NHL, NBA 2K, Madden), bijatyki Ultra Street Fighter IV i Mortal Kombat X oraz legendarne World of Tanks i Starcraft II. Stawkę na jaką chcemy grać wybieramy sami. Najniższa możliwa wynosi 1 $ a najwyższa nawet 1000.
Zarabianie na Youtube to popularna metoda na finansową niezależność wśród młodych osób. Według serwisu SocialBlade, w top 25 najlepiej zarabiających Youtuberów jest 3, których tematyką są gry video. Zarobki najpopularniejszego z nich – Szweda PewDiePie szacowane są na między 168 tysięcy a 1,3 miliona $ miesięcznie.
Podobnie jak w przypadku sponsorowania graczy turniejowych, duże firmy produkujące sprzęt dla gamerów, płacą za product placement i inne formy reklamy na Youtube. Rzeczywista wysokość dochodów może być zatem dużo wyższa.
PewDiePie – najbogatszy gracz świata – zarabianie na grach komputerowych / źródło: Youtube
Zbliżoną metodą do zarabiania na Youtube, jest udostępnianie swoich transmisji na jednym z serwisów stremingowych jak Twitch.tv. To prostszy sposób, polegający na odpaleniu programu do transmitowania na żywo swoich poczynań i zalogowaniu się na wybrany serwis. Oczywiście zarobki są nieporównywalnie mniejsze, jednak dla osób, które nie mogą poświęcić się w pełni tworzeniu własnego kanału na Youtube, jest to doskonała alternatywa.
Warto pamiętać, samo udostępnianie ekranu będzie jałowe i nieatrakcyjne. Przełoży się to na dużo niższe zarobki. Swoją transmisję warto wzbogacić o ciekawy lub śmieszny komentarz.
Przykładowa transmisja gracza z Polski – zarabianie na grach komputerowych / źródło: Twitch.tv
Na turniejach zarabia niewielka liczba, wyłącznie najlepszych zespołów, jednak z każdym rokiem pule nagród wzrastają, dzięki czemu nagrody otrzymuje się nawet za zajęcie miejsca 13-14. Największym turniejem organizowanym cyklicznie, co roku jest The International w grę z gatunku MOBA – Dota 2. Za zwycięstwo w odsłonie z 2014 roku zespół Newbee zgarnął ponad 5 milionów dolarów.
Nagrody pieniężne nie są jedyną formą zarobku. Bardzo dużo (nieraz drugie tyle co za zajęcie wysokiego miejsca w samym turnieju) płacą swoim drużynom sponsorzy. Za logo na koszulkach, promowanie produktów itp.
W Chinach tzw. farming czyli powtarzanie konkretnej czynności, prowadzące do zdobywania waluty lub przedmiotów z gry, jest powszechnym zawodem. Jeśli grałeś kiedyś w którąś z popularnych gier MMO jak World of Warcraft, na pewno byłeś świadkiem ogłoszeń o sprzedaży złota.
Handel przedmiotami jest najbardziej popularny w serii gier Diablo. Producent – Blizzard, uruchomił nawet specjalną giełdę dla 3 odsłony swojej perełki. Według jednego z graczy można zarobić nawet ponad 10 tysięcy dolarów. Producent pobiera prowizję od każdej transakcji w wysokości 15 % od złota i towarów oraz 1 $ od sprzedanych przedmiotów.
6. Pisanie poradników
Jesteś ekspertem w którejś z popularnych gier video? Wiele osób zapłaci za Twoją wiedzę, kupując poradniki, które napiszesz. Ta forma zarabiania nie jest jeszcze tak popularna wśród polskich graczy, jak na zachodzie Europy lub w USA, ale można wykorzystać ten fakt i wejść na rynek z przytupem. Pamiętaj, że pisząc po polsku wyłącznie dla rodzimych klientów, Twoje zarobki będą ograniczone. Jeśli znasz dobrze język angielski przygotuj dwie wersje językowe. Zwielokrotni to potencjalne zarobki.
Swój poradnik możesz wydać na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest program Amazon lub Killer Guides.
7. Testowanie gier
Duże firmy tworzące gry komputerowe zatrudniają testerów, których praca polega na sprawdzaniu gier pod kątem błędów i problemów. Nikt nie wyda swojej produkcji bez wielomiesięcznych testów, a to znaczy że istnieje zapotrzebowanie na profesjonalnych testerów. Nie oczekuj jednak, że usiądziesz sobie wygodnie i po prostu „przejdziesz gierkę”. To żmudna i mozolna praca, nie mająca wiele wspólnego z rekreacyjną rozgrywką.
Na oferty pracy możemy się natknąć na serwisach ogłoszeniowych oraz bezpośrednio na stronach producentów gier w zakładce „praca” lub „kariera”.
8. Prowadzenie bloga lub portalu o grach
W tym przypadku rynek miejscami jest nawet przesycony, dlatego potrzebne będą wyjątkowo dobry pomysł i świetne wykonanie żeby zaistnieć w tej . Samo pisanie o grach może nie wystarczyć. Jeśli jednak uda nam się wybić, indywidualne umowy sponsorskie, product placement oraz reklama bannerowa umożliwią nam komfortowe życie, ponieważ pieniądze przeznaczone na promocję nowych tytułów i sprzętu są z roku na rok coraz większe.
Warto rozważyć zbudowanie portalu wyłącznie o grach na urządzenia mobilne, ponieważ prawdopodobnie już niedługo ich rynek będzie wart więcej niż gier na PC.
Przykładowy portal o grach – GryOnline.pl / źródło: GryOnline.pl
0 comments