Zarabianie na grach komputerowych – 8 sposobów

Zarabianie na grach komputerowych

Czy zarabianie na grach komputerowych jest możliwe? Mimo, że brzmi to jak niewiarygodne marzenie, istnieje całkiem spora liczba graczy, utrzymujących się ze swojego hobby. Branża gier video rozwija się błyskawicznie, oferując coraz szersze możliwości zarabiania. Poniżej prezentujemy 8 z nich.

Zarabianie na grach komputerowych – 8 sposobów:

1. Pojedynki na prawdziwe pieniądze

Na kanwie sukcesu gier hazardowych, zrodził się pomysł umożliwienia rywalizacji graczom PSP i PC z całego świata w pojedynkach na prawdziwe pieniądze. W przeciwieństwie do gier losowych, w tych rozgrywkach wygrywa rzeczywiście lepszy gracz. Nie ma mowy o przypadku.
Najpopularniejszym serwisem oferującym pojedynki na prawdziwe pieniądze jest WorldGaming. Oferuje rozgrywkę w najpopularniejsze gry sportowe (FIFA, NHL, NBA 2K, Madden), bijatyki Ultra Street Fighter IV i Mortal Kombat X oraz legendarne World of Tanks i Starcraft II. Stawkę na jaką chcemy grać wybieramy sami. Najniższa możliwa wynosi 1 $ a najwyższa nawet 1000.

Zarabianie na grach komputerowych

Serwis World Gaming oferuje możliwość rywalizacji w najpopularniejsze gry na prawdziwe pieniądze – zarabianie na grach komputerowych / źródło: WorldGaming

2. Prowadzenie kanału na Youtube

Zarabianie na Youtube to popularna metoda na finansową niezależność wśród młodych osób. Według serwisu SocialBlade, w top 25 najlepiej zarabiających Youtuberów jest 3, których tematyką są gry video. Zarobki najpopularniejszego z nich – Szweda PewDiePie szacowane są na między 168 tysięcy a 1,3 miliona $ miesięcznie.
Podobnie jak w przypadku sponsorowania graczy turniejowych, duże firmy produkujące sprzęt dla gamerów, płacą za product placement i inne formy reklamy na Youtube. Rzeczywista wysokość dochodów może być zatem dużo wyższa. 

Zarabianie na grach komputerowych - prowadzenie kanału na Youtube

PewDiePie – najbogatszy gracz świata – zarabianie na grach komputerowych / źródło: Youtube

3. Udostępnianie transmisji – streaming

Zbliżoną metodą do zarabiania na Youtube, jest udostępnianie swoich transmisji na jednym z serwisów stremingowych jak Twitch.tv. To prostszy sposób, polegający na odpaleniu programu do transmitowania na żywo swoich poczynań i zalogowaniu się na wybrany serwis. Oczywiście zarobki są nieporównywalnie mniejsze, jednak dla osób, które nie mogą poświęcić się w pełni tworzeniu własnego kanału na Youtube, jest to doskonała alternatywa.
Warto pamiętać, samo udostępnianie ekranu będzie jałowe i nieatrakcyjne. Przełoży się to na dużo niższe zarobki. Swoją transmisję warto wzbogacić o ciekawy lub śmieszny komentarz. 

Zarabianie na grach komputerowych - udostępnianie transmisji na Twitch.tv

Przykładowa transmisja gracza z Polski – zarabianie na grach komputerowych / źródło: Twitch.tv

4. Udział w turniejach

Na turniejach zarabia niewielka liczba, wyłącznie najlepszych zespołów, jednak z każdym rokiem pule nagród wzrastają, dzięki czemu nagrody otrzymuje się nawet za zajęcie miejsca 13-14. Największym turniejem organizowanym cyklicznie, co roku jest The International w grę z gatunku MOBA – Dota 2. Za zwycięstwo w odsłonie z 2014 roku zespół Newbee zgarnął ponad 5 milionów dolarów.
Nagrody pieniężne nie są jedyną formą zarobku. Bardzo dużo (nieraz drugie tyle co za zajęcie wysokiego miejsca w samym turnieju) płacą swoim drużynom sponsorzy. Za logo na koszulkach, promowanie produktów itp.

Zarabianie na grach komputerowych - udział w turniejach

Triumf teamu Newbee w The International 2014 – zarabianie na grach komputerowych / źródło: The International

5. Farming i sprzedaż przedmiotów/postaci

W Chinach tzw. farming czyli powtarzanie konkretnej czynności, prowadzące do zdobywania waluty lub przedmiotów z gry, jest powszechnym zawodem. Jeśli grałeś kiedyś w którąś z popularnych gier MMO jak World of Warcraft, na pewno byłeś świadkiem ogłoszeń o sprzedaży złota.

Handel przedmiotami jest najbardziej popularny w serii gier Diablo. Producent – Blizzard, uruchomił nawet specjalną giełdę dla 3 odsłony swojej perełki. Według jednego z graczy można zarobić nawet ponad 10 tysięcy dolarów. Producent pobiera prowizję od każdej transakcji w wysokości  15 % od złota i towarów oraz 1 $ od sprzedanych przedmiotów.

6. Pisanie poradników

Jesteś ekspertem w którejś z popularnych gier video? Wiele osób zapłaci za Twoją wiedzę, kupując poradniki, które napiszesz. Ta forma zarabiania nie jest jeszcze tak popularna wśród polskich graczy, jak na zachodzie Europy lub w USA, ale można wykorzystać ten fakt i wejść na rynek z przytupem.  Pamiętaj, że pisząc po polsku wyłącznie dla rodzimych klientów, Twoje zarobki będą ograniczone. Jeśli znasz dobrze język angielski przygotuj dwie wersje językowe. Zwielokrotni to potencjalne zarobki.
Swój poradnik możesz wydać na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest program Amazon lub Killer Guides.

Zarabianie na grach komputerowych - pisanie poradników

Przykładowy poradnik oferowany w sprzedaży na Amazon – zarabianie na grach komputerowych /źródło: Amazon.com

7. Testowanie gier

Duże firmy tworzące gry komputerowe zatrudniają testerów, których praca polega na sprawdzaniu gier pod kątem błędów i problemów. Nikt nie wyda swojej produkcji bez wielomiesięcznych testów, a to znaczy że istnieje zapotrzebowanie na profesjonalnych testerów. Nie oczekuj jednak, że usiądziesz sobie wygodnie i po prostu „przejdziesz gierkę”. To żmudna i mozolna praca, nie mająca wiele wspólnego z rekreacyjną rozgrywką.
Na oferty pracy możemy się natknąć na serwisach ogłoszeniowych oraz bezpośrednio na stronach producentów gier w zakładce „praca” lub „kariera”.

Zarabianie na grach komputerowych jako profesjonalny tester

Praca jako tester gier to dobry wybór na karierę dla zapalonych graczy / źródło: bigfishgames.com

8. Prowadzenie bloga lub portalu o grach

W tym przypadku rynek miejscami jest nawet przesycony, dlatego potrzebne będą wyjątkowo dobry pomysł i świetne wykonanie żeby zaistnieć w tej . Samo pisanie o grach może nie wystarczyć. Jeśli jednak uda nam się wybić, indywidualne umowy sponsorskie, product placement oraz reklama bannerowa umożliwią nam komfortowe życie, ponieważ pieniądze przeznaczone na promocję nowych tytułów i sprzętu są z roku na rok coraz większe.
Warto rozważyć zbudowanie portalu wyłącznie o grach na urządzenia mobilne, ponieważ prawdopodobnie już niedługo ich rynek będzie wart więcej niż gier na PC.

Zarabianie na grach komputerowych umożliwia również tworzenie serwisów tematycznych

Przykładowy portal o grach – GryOnline.pl / źródło: GryOnline.pl