Sklep internetowy – pomysł na biznes z małym kapitałem początkowym

otwieranie sklepu internetowego

Jeszcze do niedawna panowała opinia, że aby wystartować z własnym biznesem, już na początku należy zainwestować spory kapitał i liczyć się z niemałymi kosztami utrzymania działalności, mimo braku zadowalających przychodów przez pierwsze miesiące. Jak się jednak okazuje, nie każdy e-biznes wymaga wysokiego kapitału początkowego, a koszty jego prowadzenia wcale nie muszą znacząco nadwyrężać budżetu. Sklep internetowy jest świetnym pomysłem dla tych, którzy nie chcą inwestować dużej sumy na starcie lub po prostu szukają możliwości sprawdzenia swoich sił w e-commerce.

Mimo dużej konkurencji na rynku, branża e-zakupów to świetny wybór dla szukających pomysłu na własny biznes. Wartość krajowego rynku e-commerce z roku na rok rośnie bardzo dynamicznie, osiągając obecnie, według szacunków, aż 40 mld złotych! Warto zatem znaleźć swoją niszę i zacząć zarabiać! Wbrew pozorom założenie swojego pierwszego sklepu internetowego nie jest trudne i nie wymaga szerokiej programistycznej wiedzy. Ważne, aby dobrać odpowiednie oprogramowanie, które spełni nasze potrzeby.

Sklep internetowy w modelu SaaS – pomysł na biznes z małym kapitałem początkowym

Na rynku istnieje wiele rozwiązań, dostarczających narzędzia do prowadzenia sprzedaży online. Przedsiębiorcy, chcący założyć sklep internetowy, mają do wyboru trzy najbardziej popularne opcje: oprogramowanie typu open source (np. Presta Shop), rozwiązanie dedykowane lub model abonamentowy, czyli SaaS. O ile nie posiadasz specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania, czy hostingu, wybór dwóch pierwszych będzie wiązał się z wysokimi kosztami zatrudnienia specjalistów, którzy przygotują sklep do sprzedaży, stworzą szatę graficzną, zoptymalizują jego działanie pod względem SEO, zadbają o utrzymanie serwera i wdrażanie ewentualnych poprawek oraz aktualizacji. Wybór oprogramowania typu SaaS znacznie ułatwia prowadzenie e-biznesu, ponieważ to na barkach jego dostawcy spoczywa obowiązek dbania o prawidłowe działanie sklepu pod względem technicznym.

Mały kapitał początkowy wcale nie musi być przeszkodą w założeniu w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego. W Sky-Shop.pl miesięczne abonamenty zaczynają się już od 12 złotych miesięcznie. To mniej niż opłata za telefon. Oprócz niezbędnych narzędzi, nasi klienci już od momentu założenie wersji testowej sklepu, otrzymują pełne wsparcie techniczne w razie problemów z jego konfiguracją. – mówi Maciej Cebertowicz, manager ds. sprzedaży i rozwoju produktu w Sky-Shop.pl

Prowadzenie sklepu internetowego w modelu SaaS posiada wiele zalet i wcale nie oznacza, że jego funkcjonalność będzie mniejsza niż w przypadku rozwiązań dedykowanych. Ma to szczególne znaczenie, kiedy zakładasz swój pierwszy biznes i nie chcesz inwestować dużej sumy pieniędzy, nie mając jeszcze doświadczenia w branży. Dzięki zróżnicowanym planom abonamentowym możesz wybrać funkcje i udogodnienia, które będą Ci najbardziej potrzebne, a z czasem rozszerzać możliwości sklepu o nowe rozwiązania. To pozwoli zaoszczędzić pieniądze na początku i w miarę rozwoju biznesu inwestować w coraz bardziej zaawansowane narzędzia. A tych do wyboru masz naprawdę sporo! Możesz bez problemu dodawać kolejne kanały sprzedaży i integrować je ze swoim sklepem internetowym. Allegro, sklep na Facebooku, porównywarki cenowe czy zyskujące popularność marketplace’y to miejsca, w których warto się pojawić, aby zaistnieć w świadomości odbiorców i sprzedawać jeszcze więcej! Dają ogromne możliwości, a zarządzanie nimi jest naprawdę proste – możesz to robić z poziomu panelu administracyjnego Twojego sklepu internetowego.

Dropshipping – sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia sklepu internetowego

Jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia e-sklepu jest zaopatrzenie go w towar. Ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem, które nie wymaga inwestowania dużej sumy na początku, jest tzw. model dropshipping. Jak działa dropshipping? Klient składa zamówienie w Twoim sklepie, natomiast Ty przekazujesz je dalej do hurtowni. To właśnie hurtownia dropshipping jest odpowiedzialna za wysyłkę produktów do klienta. Ten model logistyczny pozwala uniknąć kosztów utrzymywania własnego magazynu i zminimalizować czas potrzebny na obsługę i wysyłkę zamówień. Twój zarobek to marża, którą narzucisz podczas ustalania warunków współpracy z hurtownią. Takie rozwiązanie jest doskonałym pomysłem jeśli na początku pragniesz zbadać rynek i poznać preferencje klientów. Dzięki temu nie musisz decydować się na wynajem magazynu oraz szerokie zatowarowanie, które może generować zbyt duże koszty.

dropshipping w praktyce

 

Działalność nierejestrowana i ulga na start – otwórz swój biznes bez opłat!

Do tej pory, wysokie składki ZUS skutecznie zniechęcały młodych przedsiębiorców do rozpoczęcia przygody z własnym biznesem. Odkąd jednak weszła w życie tzw. Konstytucja Biznesu, założenie własnego sklepu internetowego bez początkowych opłat stało się możliwe. Nowe przepisy pozwalają na prowadzenie sprzedaży bez rejestracji firmy, o ile przychody w danym roku nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia brutto. Dzięki temu, bez ryzyka finansowego, możesz spróbować swoich sił w e-biznesie. To ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają dużego kapitału początkowego lub traktują prowadzenie sklepu internetowego jako dodatkowe źródło dochodów. W przypadku przekroczenia ustawowego limitu przychodów, musisz zarejestrować firmę. Tutaj jednak Konstytucja Biznesu również wprowadza innowację – tzw. ulgę na start. Dzięki niej przez 6 miesięcy będziesz zobowiązany jedynie do opłacania składki zdrowotnej. Jeśli po tym czasie zdecydujesz się dalej rozwijać swoją firmę, nie stracisz prawa do zmniejszonych składek ZUS przez okres 2 lat.

Nadszedł doskonały czas, aby zrealizować swój pomysł na internetowy biznes! Założenie e-sklepu w modelu SaaS zajmuje kilka minut i nie wymaga posiadania dużych środków na starcie działalności. Z pomocą przychodzą również nowe przepisy i coraz popularniejszy model logistyczny, czyli dropshipping. Nie ma na co czekać, czas zacząć zarabiać!