Polskie giełdy bitcoin – lista, porównanie i ranking | 2022 rok|

Polskie giełdy bitcoin

Polska giełda btc złotówki PLN

Polska giełda bitcoin to najlepszy wybór jeśli chcemy kupować lub sprzedawać kryptowaluty za złotówki, cenimy pomoc techniczną w rodzimym języku lub chcemy korzystać z platformy handlowej w języku polskim.
Poniżej przedstawimy wszystkie polskie giełdy bitcoin, szeregując je w kolejności od naszym zdaniem najlepszej, podając ich wady i zalety, oferowane kryptowaluty, formy płatności i inne istotne dane.
Przez polskie giełdy bitcoin uwzględnione w zestawieniu rozumiemy zarówno firmy z siedzibą w Polsce jak i te zbudowane na polskim kapitale, z Polakami na stanowiskach kierowniczych i zarządzających oraz umożliwiające wymianę kryptowalut na złotówki, ale z siedzibą za granicą naszego kraju. Ze względu na niejasne prawo niektóre polskie giełdy bitcoin przeniosły swój biznes za granicę, w związku z czym stosowanie kryterium posiadania siedziby w naszym kraju nie ma sensu. Jak przedstawia się oferta w 2022 roku? Wyróżniliśmy te najbezpieczniejsze i najlepsze podmioty:

Polskie giełdy bitcoin:

Giełda
Dostępne waluty
Wysokość prowizji
Wpłaty
Wypłaty

Logo Zonda
BB Trade Estonia OÜ z siedzibą: Tallinn, Lasnamäe linnaosa, Lõõtsa tn 5, 11415, Estonia, wpisana w rejestrze spółek pod numerem 14814864
FIAT:
PLN, USD, USDT, EUR, GBP
Krypto:
BTC, BCC, ETH, DOT, LUNA, UNI, LSK, GAME, LTC, BTG, więcej
BAT, BSV, GNT, LINK, PAY, OMG, REP, TRX, ZEC, ZRX, XRP, XIN
Taker:
0,25-0,43%
Maker:
0,17-0,30%
PLN - przelew zwykły, karta płatnicza, wpłata na Poczcie Polskiej, ZEN
EUR/USD - przelew zwykły, karta (kredytowa i debetowa)
PLN - wypłata w bankomacie, przelew zwykły, karta płatnicza, ZEN
EUR/USD - przelew zwykły, karta
Strona
Szczegóły i opis

BitClude
Tapik sp. z o.o., Ratajczaka 33/4, Poznań, 61-816
Licencja małej instytucji płatniczej: MIP11/2019

10 zł extra po wykonaniu transakcji za min. 350 zł!
FIAT:
PLN, EUR, GBP, USD
Krypto:
BTC, LTC
Taker:
-
Maker:
0,2%
PLN - przelew bankowy, BLIK, szybkie przelewy za pośrednictwem aż 30 bankówPLN - przelew bankowy, wypłata w bankomacie, przelew wewnętrznyStrona
Szczegóły i opis

Coinquista SA, ul. Grzybowska 87 00-844 Warszawa, NIP: 5272870947
Coinquista nie działa już od końca stycznia. Zdecydowanie odradzamy powierzanie pieniędzy tej giełdzie nawet jeśli wznowi działalność. Takie prowadzenie biznesu jest niepoważne i przypomina najgorsze przypadki z historii polskich giełd.
CoinDeal
CoinDeal Limited
Villa Malitah, Mediterranean street, The Village, St. Julians STJ 1870, Malta.
Szwajcarska licencja VQF nr 100610 oraz FinCEN nr MSB 31000146609933 (USA)
Giełda CoinDeal kończy obsługę walut tradycyjnych 08.12.2020. Dodatkowo ostrzega o pobieraniu opłat za brak aktywności konta. W związku z tym zdecydowanie odradzamy korzystanie z CoinDeal.

Jak czytać tabelę? 

dostępne waluty – przegląd wszystkich kryptowalut i walut tradycyjnych (FIAT) dostępnych do wymiany na danej platformie
wysokość prowizji
– ile kosztować nas będzie wymiana walut na danej giełdzie:
taker – jeśli kupujesz lub sprzedajesz wykorzystując zamieszczone przez kogoś oferty
maker – jeśli sam/a wystawiasz zlecenia kupna lub sprzedaży
weryfikacja
– określa czy żeby handlować na danej giełdzie musimy przejść weryfikację danych osobowych, a jeśli tak to na jakich zasadach

wpłaty – dostępne formy wpłaty
wypłaty – możliwe opcje wypłaty środkówPolskie giełdy bitcoin – opisy i krótkie recenzje:

Zonda.exchange
(dawniej BitBay.net)

Zonda.exchange to nic innego jak stary, dobry BitBay.net, czyli największa i najpopularniejsza polska giełda bitcoin, stawiająca na transparentność i bezpieczeństwo. Prowadzi aktywny dialog z użytkownikami poprzez media społecznościowe, serwisy typu social news (np. wykop.pl) oraz kanał na Youtube.
Największym atutem BitBay jest bardzo duża ilość kryptowalut w parze z PLN, EUR, USD, GBP, BTC i stablecoinami oraz zaawansowany i atrakcyjny graficznie panel handlowy z mnóstwem przydatnych funkcjonalności, które usprawniają handel i czynią go wyjątkowo przyjemnym.
Na Zondzie możemy handlować wystawiając swoją ofertę kupna lub sprzedaży do realizacji po określonej cenie, wykorzystując opcję szybkiej transakcji czyli natychmiastowego kupna lub sprzedaży po aktualnie najlepszym kursie oraz korzystając z niespotykanego nigdzie indziej zlecenia fill or kill, w ramach którego transakcja jest realizowana od razu w całości lub anulowana. 

Na uwagę zasługuje bardzo wysoki user experience całej platformy i doskonałe przystosowanie do urządzeń mobilnych. Obsługa zleceń jest intuicyjna i szybka, wpłaty i wypłaty bajecznie proste, a wiele elementów strony możemy dostosować według własnego gustu – np. czcionkę, powiadomienia, kolejność i wyświetlanie kolumn.
W zakładce „Portfele” możemy błyskawicznie założyć dowolną ilość rachunków, a do wybranego konta w złotówkach wyrobić i przypisać kartę płatniczą, którą można płacić w restauracjach, sklepach stacjonarnych i internetowych lub wypłacać nią gotówkę w bankomatach na całym świecie. 

Wpłaty i wypłaty

Złotówki wpłacimy bezpiecznie zwykłym przelewem, kartą płatniczą oraz w placówce Poczty Polskiej. Wypłatę możemy zlecić na konto bankowe i kartę lub zrealizować w dowolnym bankomacie sieci Euronet. Dodatkowo Zonda nawiązała bliską współpracę z polskim fintechem Zen, dzięki czemu możemy przelewać i wypłacać środki bezpośrednio na swoje konto w tej aplikacji. 
Euro lub dolary możemy wpłacać i wypłacać przelewem bankowym lub kartą.

Wady i zalety giełdy Zonda

Zalety:
+ największy wolumen obrotu spośród wszystkich polskich giełd bitcoin gwarantujący wysoką płynność zleceń
+ duża ilość kryptowalut
+ doskonały i dopracowany panel handlowy
+ wysoki poziom bezpieczeństwa

+ transparentność
+ szybki support

Wady:
– brak natychmiastowych depozytów

Handluj na ZONDABitClude

bitclude.com/pl/

Bitclude to świeża giełda na polskim rynku, o której wciąż niewiele słychać, pomimo bardzo atrakcyjnej propozycji dla klientów. Przede wszystkim na uwagę zasługuje weryfikacja trwająca w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt sekund. Handlować możemy BTC w parze ze złotówką, euro, funtem i dolarem oraz LTC i BCH w parze z BTC. Oprócz giełdy możemy skorzystać również z kantoru, w którym wymienimy środki natychmiast, bez oczekiwania na realizację wystawionego zlecenia. Zarejestrowana w Poznaniu spółka jako jedna z dwóch giełd w Polsce posiada licencję KNF na prowadzenie działalności co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Polska giełda kryptowalut - Bitclude

Platforma handlowa giełdy BitClude

Zalety:

+ błyskawiczna weryfikacja
+ szybkie wpłaty BLIKiem
+ szybkie wypłaty z bankomatów
+ wysoki poziom bezpieczeństwa: licencja KNF

Wady:
– na razie brak :)

www.bitclude.comcoinquista logo

coinquista.com

Zupełnie nowa giełda z siedzibą w Polsce z ambitnymi planami ekspansji zagranicznych rynków. Jej największym atutem jest nowoczesny wygląd, łatwa obsługa i licencja KNF, która zapewnia firmie dużą swobodę działania i możliwość spokojnego rozwoju usług w naszym kraju. Jedną z zalet posiadania licencji jest możliwość przyznawania przez giełdę spersonalizowanej karty debetowej przypisanej do konta. Za jej pośrednictwem możemy wydawać środki z przypisanego do niej portfela na platformie. 

platforma handlowa giełdy Coinquista

Nowinką jest funkcja handlu społecznościowego, dzięki któremu możemy naśladować najlepszych inwestorów i generować identyczny profit co oni. 

Coinquista zgodnie z aktualnym trendem wydała swój własny token – Coinquista Coin (CQX). Posiadanie go uprawnia do płacenia mniejszych prowizji podobnie jak ma to miejsce w przypadku tokenu BNB giełdy Binance

 

Zalety:

+ atrakcyjny wygląd platformy handlowej
+ licencja KNF
+ zaawansowane funkcje: sentymenty rynkowe, portfolio, statystyki tradingu
+ wysoki poziom bezpieczeństwa: regularne audyty, Cold Wallet i funkcja Multi Signature

+ własny token firmowy (CQX)
+ funkcja handlu społecznościowego

Wady:
– niestabilność i wciąż duży brak płynności; według zapewnień władz firmy, ta sytuacja ma ulec zdecydowanej poprawie w najbliższym czasie

Handluj na Coinquista.comCoinDeal

CoinDeal.com

Giełda CoinDeal ogłosiła, że w dniu 08.12.2020 zakończy obsługę walut FIAT (złotówki, funta itd.). Wraz z e-mailami ostrzegającymi o opłatach za brak aktywności tworzy to bardzo nieciekawy obraz, który przypomina historię innych giełd „z problemami”, które ostatecznie z hukiem kończyły działalność. Odradzamy zatem użytkowanie giełdy CoinDeal i wybranie sprawdzonych giełd wymienionych wyżej. 

Opis poniżej zachowujemy, ale należy mieć na uwadze, że może ulegać kolejnym zmianom. Dlatego warto sprawdzić ich aktualność przed zaufaniem marce CoinDeal.

CoinDeal podobnie jak giełda BitBay ma polskie korzenie oraz całkowicie polski zarząd, ale zarejestrowana jest w innej jurysdykcji, a dokładnie na Malcie, ogłoszonej światową wyspą blockchain. Wymienimy tu bitcoina na (co nieczęste) USDT, co może być istotne zwłaszcza dla użytkowników planujących handel z dźwignią na popularnych platformach Binance Futures i Bybit, opartych właśnie na tym stablecoinie. Niestety od 8 grudnia 2020 roku giełda przestała wspierać waluty FIAT jak PLN czy EUR. W związku z tym drastycznie spadła jej ogólna ocena.  Co ważne giełda Coindeal posiada 2 licencje (szwajcarską VQF oraz amerykańską FinCEN) oraz wystąpiła na początku 2020 roku o maltańską licencje MFSA

platforma coindeal

Wygląd panelu handlowego na giełdzie CoinDeal

Oprócz tradycyjnego handlu na CoinDeal możemy obracać derywatami z dźwignią na stronie konkursowej CoinDeal Derivatives, przypisać do konta darmową kartę płatniczą VISA oraz stakować token giełdy – CDL zarabiając nawet do 11% rocznie. Firma budzi dość duże zaufanie, sponsorując drużynę piłkarską Wolverhampton oraz konsekwentnie rozszerzając swoje licencje. Aktualnie może operować w 13 stanach USA, co ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju marki. 

Wady i zalety giełdy Bitbay

Zalety:
+ wysoka płynność rynku
+ atrakcyjny panel handlowy
+ wsparcie techniczne 24/7
+ szybka rejestracja i weryfikacja

Wady:
– brak walut FIAT (złotówki, funta, dolara itd.)
– opłata za brak aktywności konta
– pogarszająca się sytuacja wizerunkowa firmyLogo Bitmarket

Bitmarket.pl

Giełda Bitmarket upadła 9 lipca 2019 roku. Ku przestrodze pozostawiamy poniższą nieaktualną recenzję.

Rozwiń opis
Do niedawna Bitmarket.pl był największym konkurentem giełdy BitBay. Zaczął jednak mieć problemy ze stabilnością, a także przestał się rozwijać i dodawać nowe kryptowaluty. Aktualnie ma prawie 7 razy niższy wolmen obrotu niż BitBay.net (choć w skali naszego kraju to wciąż drugi najwyższy wynik) i nic nie wskazuje, żeby miał jeszcze kiedykolwiek zagrozić pozycji liderowi tego zestawienia.
Mimo wymienionych wyżej minusów, Bitmarket.pl zasługuje na uwagę ze względu na bogatą i interesującą ofertę instrumentów inwestycyjnych. Zarabiać możemy na ryzykownym handlu z dźwignią finansową (zarówno na spadku jak i wzroście kursu), kontraktach SWAP oraz kontrakcie LiteMineX.

Bitmarket.pl giełda btc - wygląd platformy

W przypadku Bitmarket zastrzeżenie może budzić lokalizacja siedziby giełdy. Chociaż właścicielem spółki jest grupa osób związana z bardzo rzetelnym portalem AfterMarket.pl (głównego i najtańszego operatora domen w Polsce, nota bene zarejestrowanego na Cyprze), wybór Seszeli jako miejsca prowadzenia biznesu wydaje się kontrowersyjny. Pomijając samą kwestię tzw. optymalizacji podatkowej, wydaje się, że środki pieniężne powinno powierzać się firmom zlokalizowanym w Europie lub innych uznanych jurysdykcjach.
W świetle tych informacji, już samo znalezienie się giełdy Bitmarket w tym zestawieniu może wydawać się kontrowersyjne. Opisujemy w końcu polskie giełdy bitcoin. Jednak pomimo, że siedziba właściciela spółki zlokalizowana jest daleko poza granicami naszego kraju, platforma umożliwia wymianę kryptowalut na złotówki oraz ma na tyle mocną ma pozycję na naszym rynku, że uznaliśmy iż nie może jej tu zabraknąć.

Wady i zalety giełdy Bitmarket

Zalety:
+ drugi największy wolumen obrotu w Polsce
+ rozbudowana oferta instrumentów inwestycyjnych

Wady:
– mała ilość dostępnych kryptowalut (BTC, LTC, BTG, ETH, XRP)
– siedziba firmy znajduje się na Seszelach, co nie budzi zaufania

– najwyższa prowizja dla taker’a spośród wszystkich giełd w PolsceBitMaszyna giełda

Bitmaszyna.pl

Archaiczny wygląd strony bitmaszyna.pl to najlepsze potwierdzenie tego, że giełda lata świetności ma już dawno za sobą. Spółka Androbayt, właściciel serwisu, rozpoczęła działalność w tym samym (2009) roku, w którym powstał Bitcoin. To zatem prawdopodobnie pierwsza polska giełda bitcoin, gdzie mogliśmy kupować wirtualne złoto za złotówki. Nie wytrzymała jednak konkurencji ze strony innowacyjnych projektów z dużym kapitałem lub po prostu nie chciała brać udziału w wyścigu o czołową pozycję.
Wolumen obrotu giełdy Bitmaszyna wynosi ledwo kilkadziesiąt tysięcy złotych dziennie, co oznacza bardzo niską płynność, choć giełda spełnia swoje funkcje i jest wiarygodna. 

Bitmaszyna - jedna z pierwszych polskich giełd btc

Formy płatności

Wpłaty i wypłaty realizowane są wyłącznie za pośrednictwem zwykłych przelewów bankowych.

Wady i zalety

Zalety:
+ handel kryptowalutą DOGE (jako jedyna giełda poza Beatcoin.pl)
+ możliwość handlu na koncie demo

Wady:
Przez sentyment nie będziemy ich wyszczególniać. Bitmaszyna nie jest i prawdopodobnie nie będzie już realną alternatywą dla, więc porównywanie jej do innych platform uważamy za zbędne.

Handluj na bitmaszyna.plGiełda DGT

DGTmarket.com

DGTmarket.com jest ostatnią giełdą, która zamyka zestawienie porównujące polskie giełdy bitcoin. Podobnie jak bitmaszyna.pl, cechuje ją bardzo niski wolumen i znalazła się tutaj właściwie wyłącznie w celach informacyjnych.
Na DGTmarket możemy handlować na zaledwie 2 kryptowalutach, a płatności obsługiwane są przy pomocy tradycyjnych przelewów bankowych.

Polska giełda bitcoin DGTmarket

Handluj na DGTmarket.com
Logo Coinroom

Giełda Coinroom zakończyła działalność w gwałtownych okolicznościach 2 kwietnia 2019 roku. Ku przestrodze zostawiamy poniższą nieaktualną recenzję.

Platformę Coinroom.com cechuje minimalistyczny wygląd i proste kolory, dzięki czemu jest bardzo czytelna i prosta w obsłudze. Rynek obejmuje 10 kryptowalut o wysokiej kapitalizacji i aż 4 waluty tradycyjne, wśród których znajduje się także funt, co z pewnością docenią Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Poza czterema głównymi walutami możemy wpłacać również korony norweskie, czeskie, duńskie, franki i ruble, ale kupimy za nie wyłącznie bitcoiny.
Oprócz możliwości handlu i opłaty rachunków, za pośrednictwem giełdy Coinroom można tworzyć żądania płatności przyjmując np. spłatę zobowiązań w kryptowalutach od znajomych czy kontrahentów. 

Polska giełda bitcoin Coinroom - wygląd panelu

Tym co wyróżnia giełdę Coinroom jest możliwość tradingu przy użyciu aż 11 rodzajów zleceń. Daje to szeroki wachlarz możliwości automatyzacji handlu i duży stopień bezpieczeństwa zarówno profesjonalnym traderom jak i zwykłym użytkownikom, którzy mogą m.in. ustawić stop loss, minimalizując ryzyko utraty środków na skutek gwałtownego spadku wartości którejś z kryptowalut.
Innym przydatnym narzędziem jest
 trailing stop, czyli ruchomy stop, umożliwiający osiąganie niezwykle wysokich zysków szczególnie na silnie spekulacyjnym rynku kryptowalut, gdzie wahania cen mogą wynosić nawet kilkaset procent w ciągu kilku dni.

rodzaje zleceń na giełdzie Coinroom

Wpłaty i wypłaty

Coinroom jako jedyna giełda gwarantuje nie tylko ekspresowe wpłaty (obsługiwane przez operatora Tpay), ale również natychmiastowe wypłaty realizowane przez procesor płatności Zpay.
Oprócz wyżej wymienionych metod możemy skorzystać z wpłat gotówkowych identycznych jak w przypadku BitBay – w placówkach Poczty Polskiej lub sklepach Żabka oraz zwykłych przelewów bankowych.

Wady i zalety giełdy Coinroom

Zalety:
+ rynek GBP
+ niskie prowizje
+ dużo kryptowalut z grupy altcoinów zwiększających lub gwarantujących anonimowość transakcji (Zcash, Pivx, Monero, Dash)
+ błyskawiczne płatności
+ 11 rodzajów zleceń handlowych

Wady:
– niedopracowane i mało czytelne wykresy Logo giełdy Coinbe

Coinbe.net
(wcześniej Beatcoin.pl – rebranding 14.12.2017)
Giełda przeszła gruntowne zmiany na początku 2019 roku. Nie możemy już kupować i sprzedawać tutaj kryptowalut za złotówki. 

Młoda giełda z aspiracjami i największą ilością kryptowalut w parze ze złotówką. Niestety wciąż niski wolumen obrotu sprawia problemy z płynnością transakcji i skutkuje niekiedy sporymi różnicami w cenach. Ta niestabilność może być zaletą dla arbitrażystów, ponieważ często trafiają się okazje sprzedaży lub kupna kryptowalut po atrakcyjnych cenach.
Ciekawostką jest otwartość giełdy Coinbe na prywatne tokeny. Na platformie możemy zakupić Wapniak Coiny, Bentyn Coiny czy KabutoCoiny. Niezależnie co myślimy o tego typu projektach, krok ten zasługuje na uznanie i zainteresowanie.

Giełda Beatcoin - polska giełda btc

Poza tradycyjnymi zleceniami jak „wystawienie oferty” i „szybka transakcja” na Coinbe.net możemy ustawić handel botem. Jeśli cena osiągnie oczekiwanym przez nas próg, bot automatycznie zakupi lub sprzeda dla nas daną kryptowalutę.

handel botem na giełdzie beatcoin

Wpłaty i wypłaty

Środki na Coinbe wpłacimy przelewami ekspresowymi za pośrednictwem Dotpay lub Homepay, przelewem zwykłym, a nawet SMSem (chociaż ta opcja obciążona jest największymi opłatami i radzimy jej unikać).
Niestety wypłaty nie są realizowane ekspresowo i musimy zlecić do realizacji zwykły przelew bankowy.

Wady i zalety giełdy Coinbe

Zalety:
+ największy wybór kryptowalut spośród wszystkich polskich giełd (aż 22 waluty wirtualne)
+ błyskawiczne wpłaty
+ bot handlowy automatyzujący handel

Wady:
– niski wolumen obrotu skutkujący mniejszą płynnością przy realizacji zleceń
– pomimo dużej ilości kryptowalut, tylko część z nich możemy kupować i sprzedawać za dolary i euro

Handluj na CoinbeGiełda Abucoins

Abucoins.com
Giełda Abucoins zakończyła działalność 1 czerwca 2018 roku. Poniższy tekst jest zatem nieaktualny, ale pozostawiamy go w celach informacyjnych.

Abucoins to giełda z dużymi ambicjami. Na rynek weszła w 2017 roku z wielką kampanią reklamową realizowaną głównie za pośrednictwem Youtube.
Oferuje bardzo niskie prowizje i jest drugą giełdą na świecie która wprowadziła handel na Bitcoin Gold. Te dwa fakty pozwalają przypuszczać, że mamy do czynienia z poważną firmą, która myśli o rozwoju i ekspansji zarówna na rynku polskim jak i światowym.
Tymczasem pod względem całkowitego wolumenu obrotu Abucoins ustępuje nieznacznie giełdom Coinroom i Bitmarket, chociaż ceny nie odbiegają znacząco od średnich (w przeciwieństwie do sytuacji na Beatcoin.pl). Dlatego Abucoins można uznać za stabilną giełdę z dużym potencjałem. 

Giełda btc Abucoins

Wady i zalety giełdy Abucoins

Zalety:
+ estetyczny i czytelny panel handlowy
+ szybka pomoc za pośrednictwem czatu
+ bardzo niskie prowizje
+ duża liczba kryptowalut w parze z BTC

Wady:
– brak zróżnicowanych ofert rynkowych (dostępne jest tylko podstawowe wystawianie zleceń i natychmiastowa sprzedaż lub kupno, bez botów i automatyzacji)
– mało kryptowalut w parze z PLNPolskie giełdy bitcoin przedstawione w zestawieniu to największe podmioty operujące na terenie Polski. Wybór głównego pośrednika w wymianie kryptowalut to kwestia subiektywna, chociaż najlepiej kierować się bezpieczeństwem, transparentnością i niezawodnością (które cechują giełdy z czołowych pozycji tego zestawienia) niż szukać najtańszych rozwiązań i narażać się na kradzież środków.
Na koniec warto przypomnieć podstawową zasadę dotyczącą bezpieczeństwa. Zarówno międzynarodowe jak i polskie giełdy bitcoin traktujmy wyłącznie jako pośrednika i nie trzymajmy na nich żadnych środków przeznaczonych na inwestycje długoterminowe a wyłącznie środki do bieżącej wymiany. Nawet najbezpieczniejsze giełdy mogą paść ofiarą ataku hakerskiego.