Najlepszy portfel bitcoin – porównanie i opisy

wybieramy najlepszy portfel bitcoin

Nie ulega wątpliwości, że trzymanie zakupionych bitcoinów i innych kryptowalut na giełdzie jest niebezpieczne. Powodów jest wiele, ale wymieńmy najważniejsze trzy:
1. Giełdy są zagrożone atakami crackerów, którzy traktują je niczym duże sklepy ze słodyczami, gdzie wszystko jest za darmo (ukradzione kryptowaluty mimo wszystko łatwiej spieniężyć niż tradycyjną walutę).
2. Firmy te mogą się zawinąć się z naszymi monetami jak miało to miejsce w przypadku m.in. Bitcurexa i BTC-e.
3. Giełdy przechowują nasze klucze prywatne, które powinniśmy znać wyłącznie my.
Jeśli trzymamy kryptowaluty na giełdach to niech będą to wyłącznie środki, którymi zamierzamy często i intensywnie obracać. Wszystkie inwestycje długoterminowe powinny być przechowywane na prywatnych portfelach.
Poniżej przedstawimy wszystkie najbezpieczniejsze rozwiązania i wybierzemy najlepszy portfel bitcoin.

1. Najlepszy portfel bitcoin? Portfel sprzętowy.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup portfela sprzętowego (hardware wallet). Jest to fizyczny produkt wyglądem zbliżony do pendrive’a lub innego urządzenia peryferyjnego, który przechowuje nasze klucze prywatne i umożliwia płynne przesyłanie krytptowalut.
Przygotowanie takiego portfela polega na instalacji odpowiedniej aplikacji dostarczonej przez producenta i konfiguracji portfela zgodnie z instrukcją krok po kroku, podczas której wygenerujemy zabezpieczające hasła, piny i wyrazy.

Jak działają portfele sprzętowe

Działanie portfeli sprzętowych opiera się na jednoczesnej obsłudze i koordynacji aplikacji oraz urządzenia:

1. Uruchamiamy aplikację obsługującą daną kryptowalutę (pobierzemy ją na stronie producenta)
2. Podłączamy portfel sprzętowy przy pomocy kabla USB i wpisujemy pin zabezpieczający lub hasło
3. Po udanej autoryzacji zostajemy automatycznie zalogowani do panelu, gdzie możemy podglądać wartość naszych środków, dokonywać wpłat i wypłat oraz przeglądać historię transakcji

Wysyłanie środków wymaga wprowadzenia szczegółów transakcji w aplikacji i potwierdzenia każdorazowo operacji poprzez wciśnięcie przycisku na urządzeniu.
Prawdopodobieństwo kradzieży naszych wirtualnych pieniędzy spada w związku z tym praktycznie do zera, bo żeby to się wydarzyło złodziej musiałby ukraść równocześnie naszego laptopa (lub komputer osobisty) i portfel sprzętowy. Poza złamaniem hasła do komputera musiałby złamać również pin do portfela sprzętowego. Jeśli dodamy do tego możliwość włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego transakcji przy pomocy aplikacji na telefonie, otrzymujemy zabezpieczenie praktycznie nie do pokonania.

Aktualnie na rynku istnieją dwaj producenci portfeli sprzętowych warci uwagi: Ledger i Trezor. Omówimy ich poniżej.

Uwaga: portfele sprzętowe należy kupić bezpośrednio od producenta lub autoryzowanego pośrednika (resellera) wymienionego na stronie. Inne kanały dystrybucji mogą być obsługiwane przez oszustów.

Ledger

Ledger to solidna i transparentna francuska firma, która wypuściła na rynek dwa produkty: Ledger Nano S i Ledger Blue. Obydwa portfele sprzętowe umożliwiają przechowywanie dowolnej ilości tokenów w standardzie ERC-20 oraz następujących kryptowalut:

Kryptowaluty wspierane przez portfel Ledger

Portfele obsługujemy przy pomocy bardzo wygodnych i przejrzystych aplikacji:

Aplikacja Bitcoin Ledger

Aplikacja do obsługi Bitcoin od Leger Wallet

Ledger Nano S

cena: 69.60 €

Ledger Nano S to podstawowy portfel sprzętowy o wyglądzie pendrive’a, który możemy połączyć z komputerem i laptopem przy pomocy kabla USB będącego na wyposażeniu zestawu. Aluminiowa obudowa chroni urządzenie przed uszkodzeniami fizycznymi, a chip Secure Elements zabezpiecza i szyfruje nasze klucze prywatne i transakcje.

Ledger Nano S to prawdopodobnie najlepszy portfel bitcoin

Ledger Nano S to według wielu głosów najlepszy portfel bitcoin

Portfel Nano S zabezpieczamy kodem pin o długości od 4 do 8 cyfr oraz opcjonalnie drugą blokadą w postaci np. kodu Google Authenticator.
Na wypadek utraty urządzenia wykonuje się kopię zapasową poprzez zapisanie wygenerowanych 24 haseł (tzw. seed) na fizycznej kartce papieru. Taki backup możemy potem odtworzyć na innym urządzeniu marki Ledger lub kompatybilnych portfelach online.
Jak skonfigurować Ledger Nano S? Możemy skorzystać z instrukcji krok po kroku zamieszczonej na stronie producenta, albo obejrzeć film instruktażowy Szczepana Bentyna.

Ledger Nano S to najlepszy portfel bitcoin jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. Jeśli jednak cenimy wysoki komfort użytkowania i mnogość możliwości, możemy rozważyć zakup Ledger Blue.

Zamów Ledger Nano S


Ledger Blue

cena: 274.80 €

Ledger Blue to bardziej zaawansowane urządzenie dedykowane poważniejszym inwestorom, wyposażone w Bluetooth, kolorowy wyświetlacz i baterię o pojemności 500 mAh, pozwalającą na jego funkcjonowanie niezależnie od źródła prądu.

Ledger Blue

Ledger Blue w pełnej okazałości

W przeciwieństwie do podstawowego portfela Nano S, na Ledger Blue możemy instalować aplikacje kryptowalutowe i obsługiwać wszystkie transakcje z poziomu urządzenia, bez konieczności łączenie się z komputerem lub smartphonem. Jest to zatem kompleksowe rozwiązanie i w pełni mobilny portfel, który możemy zabrać ze sobą np. w daleką podróż.
Dodatkowe zabezpieczenie poza kodem pin, zapewnia technologia BOLOS (aplikacje mogą wykorzystywać wyłącznie swoją pamięć) oraz struktura podwójnego chipu z certyfikatem bezpieczeństwa CC EAL6+.

Zamów Ledger Blue


Trezor

cena: 89 € (+ VAT)

Trezor to produkt czeskiej firmy SatoshiLabs. Jego sposób działania jest bardzo zbliżony do produktów marki Ledger i polega na obsłudze aplikacji oraz manualnym potwierdzaniu transakcji.
Trezor na tle konkurencji wyróżnia się wyglądem (cechuje go ciekawy i estetyczny design) oraz wysoką wytrzymałością fizyczną, wodoodpornością i niepodatnością na ingerencje w hardware. Wygodniejsza w użytkowaniu może się wydać również aplikacja producenta, pozwalająca na błyskawiczne generowanie i obsługę wielu rachunków równolegle.

Portfel sprzętowy Trezor

Trezor – elegancja i bezpieczeństwo

Trezor występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – białej i czarnej.

Kryptowaluty obsługiwane przez portfel sprzętowy Trezor: BTC, LTC, DASH, ZEC, BCH, BTG, ETH, ETC, tokeny ERC-20, EXP, UBQ, XEM, NMC, DOGE.

Kup Trezora


Trudno wskazać najlepszy sprzętowy portfel bitcoin spośród wymienionych powyżej trzech produktów dwóch firm. Wszystkie są bardzo dobrej jakości i decyzję, który kupić możemy podjąć w oparciu o drugorzędne czynniki takie jak: koszt, czas oczekiwania na dostawę (niekiedy może być on na prawdę długi), obsługiwane kryptowaluty, wygląd itd.

2. Lekkie aplikacje

Opcjonalnie zamiast portfela sprzętowego możemy wybrać samą aplikację na komputer lub smartphona nazywaną lekkim klientem (bo nie pobieramy całego łańcucha). Nie jest to najlepszy portfel bitcoin, ale niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest szybkość i łatwość obsługi. Różnica względem portfeli sprzętowych przejawia się tym, że nie zatwierdzamy tutaj transakcji ręcznie, a ogólny poziom zabezpieczeń jest niższy. 
Istnieją dwa sprawdzone i działające jak do tej pory bez większych problemów i błędów rozwiązania: Exodus i Electrum.

Exodus

Exodus to nowoczesny portfel pobierany w formie lekkiej aplikacji. Za jego pośrednictwem możemy obsługiwać transakcje, podejrzeć swoje inwestycyjne portfolio na wygodnym wykresie kołowym oraz dokonywać wymiany środków przy pomocy wbudowanego modułu giełdy ShapeShift. 

Exodus - nowoczesny i lekki portfel bitcoin


Electrum

Electrum wygląda bardzo prosto, ale jest najstarszym i najstabilniejszym lekkim portfelem. Możemy na nim przechowywać wyłącznie bitcoiny. Jego minus to trudna obsługa, a plusy to mocno zdecentralizowany zespół i wysoka stabilność. 

Portfel Electrum


Jak widać najlepszy portfel bitcoin to bardzo subiektywny wybór, jednak fizyczne wallety sprzętowe zawsze będą wygrywały bezpieczeństwem, które w przypadku zarówno walut tradycyjnych jak i tych wirtualnych jest zawsze najważniejsze. Nawet jeśli odbywa się to kosztem wygody i szybkości użytkowania, nie wyobrażam sobie przechowywania jakiegokolwiek ekwiwalentu powyżej kilku tysięcy złotych w kryptowalutach na portfelu innym niż sprzętowy.