Jak zarabiać na Bitcoin – 7 sposobów

Jak zarabiać na Bitcoin - sposoby

Wartość bitcoina, pomimo dużych wahań w pierwszym roku funkcjonowania, konsekwentnie rośnie od dołka w styczniu 2015 r. i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się odwrócić. Kryptowaluta, której jeszcze niedawno wieszczono upadek i zarzucano niestabilność, na naszych oczach przekształca się w jeden z najbezpieczniejszych środków płatniczych za sprawą technologii blockchain, zwiększającej bezpieczeństwo transakcji do poziomu przewyższającego wszystkie znane dotychczas rozwiązania dla walut tradycyjnych.
Jak wykorzystać tę sytuację na swoją korzyść i jak zarabiać na Bitcoin? Poniżej przedstawimy najlepsze i niekoniecznie konwencjonalne sposoby.


Spis treści:

7 sposobów zarabiania na Bitcoin:
    1. Inwestowanie w bitcoin
    2. Innowacje i starupy
    3. Stworzenie strony o kryptowalucie
    4. Napisanie ebooka
    5. Kopanie bitcoinów
    6. Programy partnerskie
    7. Kursy online


Jak zarabiać na Bitcoin – 7 sposobów:

1. Inwestowanie w bitcoin

Ze względu na dużą popularność, bitcoin jest wręcz idealną walutą do spekulacji i inwestycji.
Możemy zarabiać wykorzystując krótkoterminowo wahania jego ceny lub zainwestować w kryptowalutę z zamiarem odsprzedania jej za kilka lub nawet kilkanaście lat.
Istnieją dwie podstawowe metody inwestowania w bitcoina:

1) Pierwsza to kupno kryptowaluty (kiedy jej wartość jest niska lub spodziewamy się, że wzrośnie) za pośrednictwem najlepszej giełdy Bitcoin (np. największej w Polsce BitBay.net), a następnie odsprzedanie zgromadzonych wirtualnych monet kiedy uznamy, że nadszedł czas na realizację zysku.

Zarabianie na Bitcoin na BitBay

Przykład zarabiania na inwestowaniu w bitcoin na giełdzie BitBay.net

2) Druga to kupno kontraktu CFD lub opcji binarnej na bitcoin. Możemy to zrobić za pośrednictwem brokera CFD – Plus500 lub brokera opcji binarnych – BDSwiss.
Nie staniemy się właścicielami wirtualnej waluty, ale będziemy mogli zarobić także w przypadku spadku wartości bitcoina, kupując kontrakt lub opcję na obniżenie wartości (opcja „Sprzedaj”), kiedy podejrzewamy, że nastąpi tąpnięcie lub kiedy kryptowaluta znajduje się w trendzie spadkowym.  

Zarabianie na bitcoin na platformie Plus500
Inwestowanie w CFD BTC/USD na platformie inwestycyjnej Plus500

W Internecie znajdziemy sporo blogów, vlogów finansowych lub sygnałów transakcyjnych, których autorzy pomogą nam wybrać odpowiedni moment wejścia w inwestycję.

Przeczytaj więcej o metodach i inwestowaniu w Bitcoin

2. Innowacje i startupy związane z kryptowalutami

Bitcoin i pozostałe kryptowaluty to stosunkowo nowe rozwiązania, które potrzebują innowacji i porządnej infrastruktury informatycznej, żeby móc się dalej rozwijać. Założenie firmy tworzącej takie innowacje lub pokonującej bariery utrudniające Bitcoinowi i innym wirtualnym walutom rozwój to najlepsza droga do najwyższych zysków w tej branży.
Spektrum rozwiązań możliwych do wdrożenia i zmonetyzowania jest bardzo szerokie. Mogą to być np. rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo, technologie płatnicze czy oprogramowania umożliwiające inwestowanie.

Przykładowe pomysły:

  • giełdy – jest ich dużo, jednak wciąż potrzeba dużych firm na miarę Cinkciarza, bijącego rekordy popularności, ale wyłącznie wśród klasycznych kantorów internetowych (nie udostępnia wymiany żadnych kryptowalut).
    Potrzeba stabilnej i transparentnej giełdy jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Bitcurex, uznawany za jedną z największych polskich giełd, zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach wraz z bitcoinami wartymi ponad 11 mln złotych, prowokując pytania o przyszłość kryptowalut.
    Dobrym pomysłem na zaistnienie w tej coraz bardziej zatłoczonej niszy mogłaby być giełda ułatwiająca kupno bitcoina za pośrednictwem nietypowych systemów płatności (np. Netteler czy Paysafecard).
  • systemy i aplikacje płatnicze – problemem bitcoina, blokującym jego rozwój, jest mała ilość sklepów i firm akceptujących płatności w kryptowalucie. Prosta i bezpieczna aplikacja błyskawicznie obsługująca płatności między klientem a sprzedawcą to nie tylko działalność zapewniająca duże zyski, ale również potężny kop dla całej branży kryptowalut.

Zarabianie na bitcoin - case study BitPay jako przykład pomysłu na biznes

BitPay – kompleksowe rozwiązanie z zakresu płatności, którego wciąż brakuje na polskim rynku..

Pierwszy sposób na to jak zarabiać na bitcoin jest najbardziej opłacalny, jednak wymaga największego zaangażowania i w większości przypadków również dużych nakładów finansowych. Pozostałe metody są już w zasięgu praktycznie każdego. 

3. Założenie bloga lub profesjonalnego serwisu o bitcoinie lub innej kryptowalucie

Serwisów informacyjnych, zarówno na polskim jak i anglojęzycznym rynku funkcjonuje już dużo. Brakuje jednak specjalistycznych stron koncentrujących się na szczegółowych zagadnieniach w obrębie tematyki krytpowalut – np. profesjonalne kopanie, inwestowanie czy Bitcoin od strony technicznej.
Dobrym pomysłem byłoby również stworzenie strony o którejś z mniej popularnych kryptowalut, która ma szanse pójść w ślady bitcoina (np. Ethereum, Monero, IOTA, EOS).
Niezależnie od tego czy wejdziemy w niszę związaną z bitcoinem czy inną kryptowalutą, warto zostać ekspertem w danym temacie żeby stworzona treść była merytoryczna i chętnie odwiedzali nas zainteresowani użytkownicy.

Przykład jak zarabiać na Bitcoin - blog KryptoMilioner

Blog Kryptomilioner – przykład jak zarabiać na bitcoin prowadząc stronę

Prowadząc stronę internetową poświęconą wybranej kryptowalucie możemy zarabiać na:

reklamach kontekstowych Google Adsense
– programach partnerskich (zob. pkt. 6)

– umowach sponsorskich
– polecaniu usług
– usługach consultingowych

4. Napisanie i sprzedaż ebooka o Bitcoinie

Kryptowaluty są dla wielu osób pasjonującym zagadnieniem z pogranicza finansów, ekonomii, socjologii, a nawet psychologii. Zainteresowanie to można wykorzystać do zarabiania na bitcoinie, pisząc i wydając ebooka lub tradycyjną książkę poświęconą tej tematyce.
To dobra okazja dla osób posiadających lekkie pióro i wiedzę na temat kryptowalut, ponieważ niewielka ilość dotychczas opublikowanych w języku polskim ebooków na temat Bitcoina i pozostałych kryptowalut, traktuje to zagadnienie bardzo powierzchownie.

ebooki o Bitcoinie

Stworzenie czegoś unikalnego w obrębie tej tematyki nie uczyni cię milionerem, ale zapewni bardzo przyjemny dodatkowy dochód pasywny. 

Ebooka lub papierową wersję książki można wypromować i sprzedać za pośrednictwem własnej strony internetowej, wstawić na serwis aukcyjny, sklep z ebookami lub Amazon.
Opcjonalnie możemy także udostępnić naszą publikację w Internecie za darmo i zarabiać na programach partnerskich (zob. pkt. 6) lub umowie sponsorskiej.

5. Kopanie bitcoinów

Kopanie bitcoinów i innych kryptowalut na własną rękę (przy dostępie do odpowiedniej infrastruktury i darmowego lub taniego źródła prądu) może przynieść zysk w określonych warunkach. Jednak kopanie grupowe bitcoinów nazywane „pool mining” lub kopanie w chmurze czyli „cloud mining” nie jest i nigdy nie będzie opłacalne. To wymysł naciągaczy, który do złudzenia przypomina piramidy finansowe. Dla pewności, żeby nikt nigdy nie wpadł w sidła oszustów przedstawimy model działania wymienionych kopalni.

Pool mining to kopanie poprzez udostępnienie mocy obliczeniowej swojego sprzętu do większej sieci, łączącej wszystkich górników. Wykopane wspólnie bitcoiny są rozdzielane między zaangażowanych użytkowników w zależności od ich udziału.
Takie rozwiązanie sprawia, że każdy z udziałowców otrzymuje swoje wynagrodzenie regularnie, ponieważ dużo szybciej wykopywane są bloki bitcoina, ale dla zwykłego „kopacza” to nieosiągalne rozwiązania bo trzeba posiadać niemalże własną elektrownię żeby liczyć się w tym przedsięwzięciu, które zarezerwowane jest dla największych kopalni bitcoin typu pool mining: Antpool, F2Pool i BitFury.

Cloud mining to kopanie na wykupionym lub wypożyczonym sprzęcie w siedzibie danej firmy, zlokalizowanej zazwyczaj w Chinach lub innych państwach o niskich kosztach energii. Praktyka wygląda tak, że za nasze pieniądze nikt nie kupuje koparek, a opłaca kolejne osoby przystępujące do programu, a po osiągnięciu satysfakcjonującej ilości zer na koncie zawija się z biznesem.

Kopanie na własną rękę zostało ciekawie przedstawione na filmie Krzysztofa Gonciarza:

Jak widać można na tym zarobić, ale trzeba być obeznanym w temacie technologicznym, przewidywać lub analizować przy pomocy serwisów (np. WhatToMine) opłacalność kopania oraz dysponować jednak niemałym kapitałem na początku.

Uwaga !

W związku z dynamicznymi zmianami w branży kryptowalut przed rozpoczęciem kopania należy sprawdzić najświeższe dane dotyczące opłacalności kopania wirtualnych walut. Spadające ceny, wzrost kosztów energii, wzrastająca ilość kopiących i wiele innych czynników może mieć negatywny wpływ na zyskowność miningu.

6. Programy partnerskie

Zarabianie na bitcoin umożliwia również marketing partnerski (affiliate marketing). Polega on na polecaniu usług lub produktów w zamian za udział w zyskach lub jednorazową prowizję.
Przykładowo: polecając portfel – Coinbase zarobimy 10 $ za każdego nowego użytkownika, który zarejestruje się przez nasz link partnerski.
Giełdy wypłacają zazwyczaj 10-30% wynagrodzenia od prowizji, którą pobierają za obsługę transakcji.

Jak zarabiać na bitcoin za pośrednictwem afiliacji? Możemy czerpać zyski z promowania:

Zarabianie na bitcoin w programie partnerskim coinbase

Nie musimy posiadać własnej strony, żeby zarabiać na programach partnerskich. Możemy do tego celu wykorzystać media społeczniościowe zakładając fanpage lub grupę na Facebooku, konto na Twitterze lub kanał na Youtube i przyciągać klientów tworząc ciekawą i oryginalną treść i publikacje. 

7. Sprzedaż kursów online

Jeśli Bitcoin nie ma przed tobą żadnych tajemnic i jesteś specjalistą w tej dziedzinie, możesz zarabiać na nauczaniu głodnych wiedzy internautów. Za pośrednictwem portali takich jak anglojęzyczny Udemy możemy sprzedawać kursy online o bitcoinie, zarabiając od 50 do 97% ceny sprzedaży. 

Kursy online o bitcoin na portalu Udemy

Podobnie jak w przypadku tworzenia ebooków i stron internetowych, można znaleźć tu swoją własną, niezagospodarowaną do tej pory niszę i przygotowywać kursy o mniej znanych kryptowalutach lub konkretnych zagadnieniach dotyczących wirtualnych walut.


Podsumowanie

Pomysłów na to jak zarabiać na Bitcoin będzie systematycznie przybywać w miarę rozwoju kryptowalut na całym świecie. Przedstawione powyżej idee to aktualnie najciekawsze metody, ale możesz potraktować to zestawienie jako inspirację i wymyślić coś własnego i unikalnego. 

Zarabianie na bitcoin to zupełnie nowa metoda zarabiania w Internecie, ale bardzo przyszłościowa. Warto wziąć udział w tej XXI-wiecznej rewolucji, bo zapowiada się wyjątkowo interesująco.