Jak założyć stronę internetową za 400 zł?

jak stworzyć stronę internetową za 400 zł

Masz dobry pomysł na internetowy serwis, magazyn, portal? Nie musisz płacić kilku czy kilkunastu tysięcy programistom. W zdecydowanej większości przypadków (wyłączając tylko wielkie projekty) wystarczy skorzystać z taniego szablonu na bazie jednego z popularnych systemów zarządzania treścią i dostosować go samemu do własnych potrzeb. Poniżej pokażemy jak założyć stronę internetową za jedyne 400 zł.

Jak założyć stronę internetową za 400 zł?

Pierwszym krokiem w drodze do stworzenia własnej strony internetowej jest obmyślenie jej konceptu. Jak ma wyglądać, co chcemy żeby się na niej znajdowało itd. Warto wczuć się w naszego przyszłego czytelnika lub klienta i zastanowić jakie ułożenie treści i nawigacja (sposób poruszania się internauty po danej stronie) byłyby najbardziej odpowiednie. W poszukiwaniu inspiracji i pomysłów, możemy przeszukać internet i zwiedzić strony o podobnej treści lub charakterze do naszego projektu. 

Kiedy już będziemy mieli sprecyzowane wszystkie elementy serwisu, można zabrać się za wybór szablonu strony, który będzie w największym stopniu odzwierciedlał nasze oczekiwania. Ze względu na prostotę i popularność, rekomendujemy oparcie strony na systemie WordPress. Nie wymaga on znajomości programowania, a dodawanie treści odbywa się intuicyjnie i szybko. Poniżej prezentujemy listę najlepszych baz szablonów, gdzie na pewno znajdziecie swój wymarzony.

  1. ThemeForest – największy wybór szablonów pod każdy rodzaj projektu. W kategorii WordPress, znajduje się już ponad 850 projektów.
  2. FameThemes – piękne i nowoczesne szablony pod magazyny internetowe i blogi.
  3. Magazine3 – baza dedykowana dla projektów magazynów internetowych, zwłaszcza gazet, serwisów plotkarskich i turystycznych.
  4. Mojo-Themes – nieco uboższa baza szablonów podobna do ThemeForest. 
Jak założyć stronę internetową

Themeforest to największa baza szablonów w internecie /źródło: ThemeForest

Koszt szablonu to średnio 30-55 $. Jest to jednorazowa opłata, po uiszczeniu której otrzymujemy pełny dostęp do pomocy technicznej twórcy i regularnych aktualizacji. 

Po zakupie szablonu pozostaje nam już tylko wybrać domenę i serwer.
Nazwa domeny to nasza wizytówka. Wybierając ją pamiętajmy, że późniejsza zmiana będzie bardzo trudna lub wręcz niemożliwa.
Wybór serwera to najprostszy krok, pomimo że wielu osobom może wydawać się skomplikowany. Decydując się na firmy takie jak Zenbox czy Ionic.pl, otrzymamy profesjonalną pomoc 24 godziny na dobę. Asystenci przeprowadzą nas przez proces uruchomienia strony, a dodatkowo instalacja szablonów WordPress odbywa się automatycznie, niczym instalacja programu komputerowego, dzięki czemu na prawdę każdy sobie z tym poradzi. 

Zanim jeszcze zaczniemy wypełniać naszą stronę treścią, warto zadbać o jej wygląd. Szablony WordPress są przystosowane do łatwej zmiany logo. Wystarczy przesłać gotowy plik graficzny w odpowiednim miejscu i możemy cieszyć się profesjonalnym wyglądem naszego biznesu. Jak jednak stworzyć logo nie mając pojęcia o grafice wektorowej? W internecie znajdziemy całe bogactwo ofert profesjonalnych grafików, którzy za nieduże pieniądze i w krótkim czasie wykonają dla nas nowoczesne logo. Jedną z takich stron jest Fiverr. Spośród setek portfolio możemy wybrać tam grafika najbardziej odpowiadającego nam stylem i zatrudnić go płacąc raptem około 25 dolarów. 

Jak założyć stronę internetową - Fiverr

Dzięki platformie Fiverr, profesjonalne logo będzie nasz kosztować tylko około 25 $/źródło: Fiverr

 Ostatnim wydatkiem, jaki warto ponieść żeby uatrakcyjnić wygląd naszego serwisu to zdjęcia i grafiki stockowe, które możemy umieścić jako tło naszych fanpage’ów na Facebooku czy Twitterze oraz w najważniejszych wpisach i na reprezentatywnych stronach.

Spójrzmy zatem na pełny kosztorys uruchomienia strony internetowej:

Kosztorys:

~200 zł – koszt szablonu
~85 zł – logo
~40 zł – zdjęcia stockowe
15 zł – serwer
20 zł – rejestracja domeny

Razem: ~360 zł

Jak widać, żeby rozpocząć działalność w sieci, nie potrzebujemy dużego budżetu. Przy odrobinie pracy i zaangażowania możemy stworzyć naprawdę ładny i profesjonalny portal za niewiele pieniędzy.