Jak inwestować w bitcoin – kompletny przewodnik

Jak inwestować w Bitcoin - wszystkie metody

W tym artykule wyjaśnimy jak inwestować w bitcoin omawiając najpierw krótko czym charakteryzuje się ten rynek, a następnie wyjaśniając dwa zagadnienia inwestycyjne.
Pierwsze to inwestowanie od strony technicznej: gdzie kupować kryptowalutę i w postaci jakich instrumentów finansowych.
Drugie to jak inwestować w bitcoin od strony merytorycznej: na co zwracać uwagę przy spekulacji na bitcoinie, czego unikać oraz z jakich źródeł korzystać przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.


Spis treści:

1.Wprowadzenie do inwestowania w bitcoin
2. Jak inwestować w bitcoin?

    2.1 Handel bitcoinem na giełdzie
    2.2 Spekulacja na CFD
    2.3 Handel opcjami binarnymi
3. Porady dla inwestujących w bitcoin
4. Źródła wiedzy i informacji pomocne przy inwestowaniu
5. Podsumowanie


Krótkie wprowadzenie do inwestowania w bitcoin

Inwestowanie w bitcoin porównywane jest przez wielu samozwańczych „ekspertów” do inwestowania w złoto, a sam bitcoin właśnie do internetowego złotego kruszcu. Nie można się z tym zgodzić, bo nawet jeśli technologia stojąca za tą kryptowalutą jest rewolucyjna i wspierana przez dziesiątki tysięcy osób na całym świecie, to wciąż nie możemy mówić o bitcoinie jako o towarze, który ma tyle zastosowań co którykolwiek z metali szlachetnych. Aktualnie bitcoin posiada wyłącznie dwie funkcje: funkcję spekulacyjną (możemy kupić go tanio i sprzedać drożej) oraz funkcję transportową dla pieniądza (wg. Rafała Zaorskiego, który przedstawił swój pogląd podczas wystąpienia o arbitrażu).
Funkcja płatnicza bitcoina została zmarginalizowana wraz ze skokiem jego wartości. Wzrosły wtedy opłaty za przelew nawet do 30$ oraz czas realizacji do nawet kilku dni. Wciąż możemy nim zapłacić za samochód, ale na pewno nie za zakupy.

W złoto można zainwestować praktycznie w dowolnym momencie i na pewno zarobimy na tym w perspektywie 10-15 lat. W bitcoina należy natomiast zainwestować w momencie jego maksymalnej przeceny, ale potencjalny zysk pojawi się dużo szybciej – nawet już po miesiącu. Wynika to z dużej dynamiki rynku kryptowalut. Ludzie co jakiś czas rzucają się na wirtualne waluty na fali zachwytu nową technologią lub kierowani zwykłą chciwością. Później przychodzi etap realizacji zysków i gwałtownych spadków (korekt). Wystarczy po prostu dopasować się do tych naturalnych cyklów. Po kupnie w tzw. dołku (zaznaczone czerwonymi kółkami) sprzedajemy zatem bitcoina na lokalnym szczycie.

Kiedy zainwestować w bitcoina wykres

Na wykresie wygląda to prosto, ale podjęcie odpowiedniej decyzji w czasie rzeczywistym jest bardzo trudne.
Moment, w którym najlepiej kupić bitcoina możemy uchwycić przeprowadzając własną analizę techniczną i śledząc na bieżąco wiadomości ze świata kryptowalut. Dodatkowo możemy wesprzeć się ideami zamieszczanymi przez profesjonalnych traderów na portalu TradingView (klikamy w zakładkę „Ideas”, a następnie wpisujemy w wyszukiwarkę BTC/USD).

Inwestowanie w bitcoin niesie ze sobą nieporównywalnie większe ryzyko niż inwestycja w metale szlachetne. Oprócz ryzyka dużego spadku wartości trzeba pamiętać o ryzyku pęknięcia bańki spekulacyjnej na kryptowalutach lub całkowitego zniknięcia tej pierwszej wirtualnej monety na skutek zaprzestania jej używania, globalnej kradzieży lub kryzysu ogólnoświatowego.
Dlatego w bitcoina nie powinno się inwestować więcej niż kilka lub kilkanaście procent (w zależności od etapu życiowego i wybranej strategii) całego kapitału.

Jak inwestować w bitcoin – 3 metody 

Inwestowanie w bitcoin możemy rozpocząć na 3 różne sposoby. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które przybliżymy poniżej.

1.  Handel Bitcoinem za pośrednictwem giełdy 

To najpopularniejsza metoda inwestowania polegająca na tym, że kupujemy prawdziwe bitcoiny na jednej ze sprawdzonych i bezpiecznych giełd, a następnie odsprzedajemy je po pewnym czasie, kiedy uznamy że nadszedł odpowiedni moment na realizację zysków. 

Inwestowanie w bitcoin na giełdzie zobrazujemy na przykładzie największej giełdy w Polsce – BitBay.net:

Po rejestracji i wpłacie środków, przechodzimy do głównej zakładki „Giełda” i przewijamy ekran pod wykres kursu kryptowalut:

Inwestowanie w Bitcoin na giełdzie

Na pasku u góry ekranu (1) mamy bieżący podgląd na aktualną cenę kryptowaluty. Aby kupić bitcoina wystawiamy swoją ofertę (2) wypełniając szczegóły transakcji, lub korzystamy ze zlecenia „Szybka transakcja” (3) żeby zakupić kryptowalutę natychmiast po najniższym kursie. Analogicznie możemy użyć „Szybkiej transakcji” w celu sprzedaży zgromadzonych bitcoinów (wtedy sprzedajemy kryptowalutę po najwyższej proponowanej przez innego inwestora cenie).

Inwestuj na Giełdzie BitBay

Zalety i wady inwestowania w bitcoin na giełdzie:

Zalety:
+ stajemy się „fizycznymi” właścicielami zakupionych bitcoinów i możemy je wykorzystać jako środek płatniczy

Wady:
– możemy zarabiać wyłącznie na wzroście kursu bitcoina. Jeśli znajdzie się on w trendzie spadkowym lub okresowo się załamie, nie będziemy mogli na tym w żaden sposób zyskać

2. Spekulacja na instrumentach CFD

Bitcoiny (BTC) możemy kupować również w formie CFD (kontraktów na różnice kursowe). Jest to rodzaj zakładu z brokerem o to czy kurs danego aktywa wzrośnie czy spadnie. W naszym przypadku chodzi o bitcoina, choć brokerzy udostępniają handel CFD na wszystkich najpopularniejszych instrumentach finansowych (np. złoto, ropa) i kryptowalutach (ETH, LTC itd.). Jeśli poprawnie przewidzimy zachowanie kursu, broker wypłaci nam różnicę kursową pomiędzy ceną otwarcia zlecenia a ceną jego zamknięcia.

To co odróżnia handel CFD od innych form inwestowania to tzw. dźwignia, która powoduje że możemy otworzyć dużo większe zlecenie niż przy klasycznym inwestowaniu na giełdzie. Handlując z dźwignią 1:5  efekty handlu będą pięciokrotnie dynamiczniejsze niż w przypadku zwykłego handlu bez dźwigni.

Zasady tego rodzaju inwestycji najlepiej wyjaśnić na przykładzie brokera Plus500, który udostępnia inwestowanie w CFD na 6 najpopularniejszych kryptowalutach (Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Ripple, IOTA).

Jak inwestować w Bitcoin na Plus500

Po rejestracji i wpłaceniu pieniędzy na inwestycje, wybieramy instrument finansowy, na którym będziemy dokonywać inwestycji (1). Następnie wybieramy czy chcemy go sprzedać czy kupić (2) – zagrać na spadek czy wzrost wartości. Po kliknięciu w jedną z opcji otworzy się okno ze szczegółami zlecenia (3), gdzie określamy wszystkie parametry i potwierdzamy wybór (4).

Parametry zlecenia to:
Kontrakty – jednostka rozliczeniowa, która określa ilość zakupionego instrumentu handlowego
a) wartość – kwota jaką łącznie zainwestujemy
b) wymagana marża – dodatkowe środki jakie musimy posiadać do otwarcia pozycji
Zamknięcie w momencie zysku – tu ustawiamy limit, po osiągnięciu którego następuje realizacja zysku
Zamknięcie w momencie straty – tzw. stop loss, wpisujemy tu poziom zabezpieczający, po osiagnięciu którego zlecenie zostanie zamknięte chroniąc nas przed dalszymi stratami

Handluj Bitcoinem na Plus500

Inwestowanie w bitcoin na kontraktach umożliwia również broker eToro, udostępniający ciekawe narzędzie do automatycznego naśladowania zleceń wybranych inwestorów.
Handlować bitcoinem możemy również u brokerów oferujących bardzo wysokie dźwignie na bitcoinie (Plus500 proponuje maksymalnie tylko 1:5). W zależności od wybranej firmy możemy liczyć nawet na lewar w wysokości 1:100. 

Trading instrumentami CFD to najbardziej rozbudowana metoda handlu posiadająca wiele zalet, ale i wady:

Zalety:
+ handel na CFD pozwala na czerpanie zysków również w przypadku spadku wartości bitcoina (spodziewając się spadku kursu po prostu wybieramy opcję „Sprzedaj”)
+ możemy handlować z dźwignią, zwielokrotniając i przyspieszając tym samym znacznie zyski 
+ w przypadku brokera eToro możemy wykorzystać moduł handlu „social copying”, czyli automatycznego kopiowania zleceń innych spekulantów zgodnie z określonymi wcześniej parametrami, osiągając identyczne rezultaty co oni

Wady
– nie kupujemy bitcoinów, tylko kontrakty, niespełniające żadnej funkcji kryptowalut
– straty (w przypadku handlu z lewarem), podobnie jak zyski, mogą być być dużo bardziej dynamiczne niż w przypadku handlu bez dźwigni

3. Handel opcjami binarnymi

Bitcoin możemy kupić również w formie opcji binarnej. Podobnie jak w przypadku CFD, będziemy mogli zarobić zarówno na spadku wartości bitcoina jak i jego wzroście.
Handel opcjami binarnymi polega na wybraniu kwoty jaką chcemy zainwestować (min. 1 € lub 20 zł w zależności od wybranego brokera) oraz określeniu czy kurs po określonym czasie będzie wyższy czy niższy od tego, jaki jest w momencie zwierania transakcji.
Minimalny przedział czasu to 60 sekund, a maksymalny to nawet kilka dni lub tygodni.

Handel opcjami binarnymi na bitcoinie zobrazujemy na przykładzie brokera BDSwiss:

Inwestowanie w Bitcoin na opcjach biarnych u brokera BDSwiss

Jak inwestować w bitcoin na opcjach binarnych na przykładzie brokera BDSwiss

Po rejestracji i wpłaceniu środków wybieramy rodzaj opcji z zakładek nad wykresem (1). Domyślnie ustawione są klasyczne opcje binarne, gdzie znajdziemy bitcoin na liście instrumentów bazowych (2). Chcąc zainwestować w wybraną opcję ustawiamy czas wygaśnięcia (3) i ustalamy kwotę pojedynczej inwestycji (4). Następnie pozostaje już tylko określić czy po wybranym przedziale czasu (3) kurs będzie powyżej (Call) czy poniżej (Put) obecnej wyceny i potwierdzić wybór.

Handel Bitcoinem na BDSwiss

Wszyscy brokerzy opcji binarnych, którzy umożliwiają handel na kryptowalucie BTC to: 

BDSwiss – inwestowanie w BTC/USD, BTC/EUR, BTC/GBP, BTC/CNY
Exbino – BTC/CNY (tylko długoterminowo)

IQ Option – BTC Index

Zalety i wady handlu opcjami binarnymi:

Zalety:
+ brak prowizji przy zawieraniu transakcji

Wady:
– tak jak w przypadku CFD: nie kupujemy bitcoinów tylko opcje, nie spełniające funkcji płatniczej

4 kluczowe porady dla inwestujących w bitcoin

Skoro wiesz już jak inwestować w bitcoin, warto poznać praktyczne wskazówki, które pomogą w zarabianiu na kryptowalucie. Jeśli myślisz poważnie nad rozpoczęciem inwestowania w bitcoin lub inne kryptowaluty, ważne jest zrozumienie specyfiki tej branży i zapamiętanie kilku kluczowych kwestii:

1. Wartość bitcoina jest ściśle związana z wydarzeniami gospodarczymi, politycznymi, zmianami prawnymi i osiągnięciami technologicznymi na całym świecie. Handlując kryptowalutami należy śledzić aktualne wiadomości lub agregatory zbierające najważniejsze informacje.

2. W przeciwieństwie do walut tradycyjnych, w kryptowaluty inwestuje więcej amatorów przyciągniętych chęcią szybkiego zarobku, którzy handlują emocjonalnie. Powoduje to, że częściej niż w przypadku innych aktywów, bitcoin może być niedowartościowany lub przewartościowany.

3. Mimo że prognozy dla kryptowalut są pomyślne, bitcoin należy uznać za ryzykowną lokatę kapitału. To wciąż stosunkowo młode rozwiązanie, którego przyszłość zależy od wielu czynników.
W związku z tym bitcoin powinien stanowić tylko mniejszą część lokaty kapitału.

4. Wieloletnie inwestycje wymagają odpowiedniego zabezpieczenia wirtualnych monet. Trzymanie ich na giełdzie może okazać się niewystarczające. W takim wypadku warto pomyśleć o kupnie bezpiecznego portfela bitcoin w formie urządzenia peryferyjnego lub aplikacji zlokalizowanej na naszym urządzeniu lub zewnętrznym, ale bezpiecznym serwerze. 

Źródła, które warto śledzić inwestując w bitcoin:

bitmon.pl – agregator wszystkich aktualnosci i wiadomości o bitcoinie po polsku
cryptocoinsnews.com – najświeższe wiadomości o kryptowalutach po angielsku
blockchain.info – masa przydatnych i zawsze aktualnych statystyk oraz wykresów dotyczących bitcoina
kryptopomocnik.pl – kopalnia wiedzy o tym jak inwestować w bitcoin z prognozami i analizami dodawanymi za pośrednictwem Facebooka i Twittera.

Podsumowanie

Inwestycja w bitcoin może być opłacalna jeśli właściwie dobierzemy optymalną formę inwestowania, dostosowaną do naszego doświadczenia, poziomu wiedzy, wysokości kapitału, a nawet temperamentu (inwestorzy nie radzący sobie z ryzykiem powinni unikać CFD).
Osoby zainteresowane tym jak inwestować w bitcoin powinny stale śledzić wydarzenia gospodarcze i polityczne na całym świecie, które mają ogromny wpływ na kształtowanie się kursu bitcoina i pozostałych kryptowalut. 


Uwaga: inwestowanie w bitcoin wiąże się z bardzo dużym ryzykiem utraty części lub całego kapitału.
Powyższy artykuł nie stanowi rekomendacji ani zachęty do inwestycji, a autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje czytelników. Inwestujmy rozsądnie.