Ile kosztuje bitcoin – aktualna cena i wykres

Ile kosztuje Bitcoin - aktualna cena w PLN

Ile kosztuje Bitcoin – bieżąca cena i historyczny wykres:

Jak czytać wykres bitcoin?

Ile kosztuje bitcoin aktualnie?

Powyższy wykres przedstawia aktualną cenę bitcoina w czterech najpopularniejszych walutach: PLN, USD (dolar), EUR (euro) i GBP (funt). Kwota przy „Value” informuje nas ile kosztuje 1 bitcoin dokładnie w tym momencie.
Jest to tzw. „Bitcoin Price Index” czyli średnia z najpopularniejszych giełd bitcoina.
Cenę kryptowaluty możemy porównać na poszczególnych, największych giełdach zaznaczając odpowiednie okienka. Dostępne giełdy zmieniają się w zależności od wybranej waluty (giełda musi obsługiwać daną walutę żeby została uwzględniona). Bitcoin w parze ze złotym notowany jest na 4 internetowych parkietach: BitBay, LocalBitcoins, Coinfloor oraz BitSquare.

Notowanie bitcoina możemy obserwować na 3 rodzajach wykresu:
– wykres liniowy (Line – domyślny)
wykres świecowy (Candle)
– wykres słupkowy (OHLC)

Cena bitcoina w przeszłości

Wykres został zaopatrzony w historyczne notowania dzięki czemu możemy zorientować się nie tylko ile kosztuje bitcoin aktualnie, ale również sprawdzić jak kształtowała się jego cena w wybranym okresie.

Notowanie możemy ograniczyć do ostatniego: dnia (1D), tygodnia (1W), miesiąca (1M), 3 miesięcy (3M) lub roku (1Y). Klikając „ALL” sprawdzimy natomiast jak kryptowaluta radziła sobie od samego początku jej powstania w 2009 roku. 

Jak łatwo zauważyć, bitcoin konsekwentnie rósł od połowy 2015 r. przełamując swój najwyższy do tej pory poziom wynoszący 1,216.73 $ (czyli w zależności od kursu nawet ponad 5000 zł).
Swoją wspinaczkę na aktualne szczyty rozpoczynał od pułapu kilku centów w drugiej połowie 2010 roku. Pierwsze notowanie w polskiej walucie miało miejsce w marcu 2015 roku, kiedy został wyceniony na niecałe 1000 zł. 

Całkowity obrót bitcoinem w danym okresie czyli Volume

Wykres słupkowy (zatytułowany „Volume”), który znajduje się poniżej wykresu głównego, to wolumen obrotu. Informuje o całkowitej wartości transakcji dokonanych w danym okresie na bitcoinie. Można opisać go prostym wzorem: 

Wolumen = [Ilość sprzedanych bitcoinów] x [kurs]

Wskaźnik ten jest kluczowy przy inwestowaniu w bitcoiny. Pomaga w podjęciu decyzji o kupnie lub sprzedaży waluty, zwiastując początek lub koniec trendu

Co wpływa na cenę bitcoina?

Cena bitcoina zmienia się wyjątkowo dynamicznie. Ten dynamizm nie jest jednak losowy, a większe wzrosty lub spadki wartości są następstwem różnych wydarzeń lub zbiorowych zachowań inwestorów.
Na cenę bitcoina mogą wpływać:
– wydarzenia gospodarcze (przykładowo kryzys ekonomiczny powoduje większe zainteresowanie alternatywnymi aktywami)
– wydarzenia polityczne (np. rozporządzenia poszczególnych państw o traktowaniu kryptowalut)
– osiągnięcia technologiczne (rozwój nowoczesnych rozwiązań zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia płatności w wirtualnych walutach)
psychologia zachowań inwestorów (gwałtowny wzrost
 wartości bitcoina nie musi oznaczać, że jego rzeczywista cena stała się nagle bardzo wysoka, tylko że wielu inwestorów przewartościowało go na skutek błędnych prognoz lub złudnych wrażeń)

Inwestując w bitcoiny powinniśmy regularnie śledzić aktualne wydarzenia gospodarcze i zmiany prawne na całym świecie.


Skoro wiesz już ile kosztuje bitcoin, możesz również:
– rozpocząć wymianę walut na wybranej najlepszej giełdzie Bitcoin
– dowiedzieć się gdzie kupić lub sprzedać bitcoiny
– poznać najciekawsze sposoby zarabiania na kryptowalucie