HYIP to programy inwestycyjne wysokiego ryzyka (ang. High Yield Investments Programs). Tak wysokiego, że niektóre znikają w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia działalności z całą gotówką naiwnych inwestorów.
Pomimo, że powstają tylko i wyłącznie w celu ograbienia ludzi oraz działają podobnie do piramid finansowych, mają swoich wiernych zwolenników, wabionych obietnicami szybkiego zarobku i święcie wierzących, że mogą oszukać system..
Po czym poznać czy program inwestycyjny, na który natknęliśmy się w sieci to omawiana piramida finansowa? Cechami wspólnymi dla większości programów HYIP są:
Warto omówić HYIP-owe oszustwo na przykładzie jednego z programów. Zdaję sobie sprawę, że przy ich tak krótkiej żywotności, ten przykład może stać się przestarzały nawet jutro, ale chodzi o przedstawienie samego schematu działalności. Pod lupę weźmiemy intensywnie promowany na największym polskim portalu o HYIP – HyipForum, program – Nano Industry Investments INC Limited.
Futurystyczny design tej wielojęzycznej platformy wraz z atakującymi nas z każdej strony liczbami i procentami to element psychotechniki, stosowany w celu wywołania wrażenia, że stoimy przed ogromną szansą na wzbogacenie się.
Zakładki Security oraz przyklejone na dole strony loga znanych marek z branży finansowej mają za zadanie wzbudzić w nas zaufanie do firmy i poczucie bezpieczeństwa.
Nano Industry Investments oferuje stopę zwrotu w wysokości aż 107 % po 7 dniach i chwali się, że prowadzi działalność w Londynie. Ciężko mi w to uwierzyć, więc sprawdźmy gdzie zlokalizowany jest serwer, na którym znajduje się strona Nano Industry. Do tego celu można wykorzystać przykładowo wyszukiwarkę Check-Host.
Lokalizacja serwera programu HYIP – Nano Industry /źródło: Check-Host.net
Belize. Nie jest to może kraj trzeciego świata, ale czy ktokolwiek chciałby powierzyć swoje pieniądze firmie widmo z Ameryki Środkowej? No właśnie…
Istnieje spora grupa osób zrzeszona głównie wokół wspomnianego Hyip Forum w Polsce (lub All Hyip Monitors na świecie), która mając pełną świadomość charakteru omawianych programów inwestycyjnych, lokuje w nich swoje oszczędności.
Osoby te wypracowują specjalne systemy inwestowania, które polegają np. na angażowaniu się tylko w świeże programy (przez co liczą na zminimalizowanie ryzyka utraty kapitału), wpłacaniu niedużych kwot, budowaniu siatki poleconych oraz unikaniu długich terminów inwestycji.
Inwestowanie tylko w nowe programy nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem, bo wiele z nich znika nawet po jednym dniu. Można wpłacać nieduże kwoty, ale dla kogo utrata choćby 100 zł jest całkowicie bezbolesna ? Budowanie siatki poleconych to natomiast zwyczajne finansowe sutenerstwo.
Jedynie unikanie długich planów inwestycyjnych jest dobrym posunięciem. Przy założeniu, że długi plan to plan jednodniowy..
Programy HYIP do tego stopnia kuszą i zaprzątają myśli, że ulec ich urokowi są w stanie nawet poważni specjaliści rynku finansów. Łukasz Rozbicki z funduszu inwestycyjnego MM Prime TFI na łamach Forbes’a uznał, że wypracowując odpowiedni system, na HYIP-ach można zarabiać. Oczywiście dodał również, że w żaden sposób do tego typu inwestycji nie zachęca, ale ja osobiście z funduszu inwestycyjnego MM Prime TFI nigdy nie skorzystam.
Nawet jeśli założymy, że w jakiś cudowny sposób możemy oszukać system i wyjść kilkaset dolarów do przodu w ciągu roku, to i tak nie warto zawracać sobie tym głowy. Poszukiwanie łatwych źródeł szybkiego zarobku na HYIP jest organicznie niekorzystne i może skutkować utratą pieniędzy oraz wpadnięciem w spiralę finansowych oszustw.
Czas i energię poświęconą na zabawę w kotka i myszkę z HYIP można wykorzystać dużo bardziej konstruktywnie, na zarabianie przez Internet poprzez sprawdzone i bezpieczne metody.
Nano Industry Investments przestał wypłacać pieniądze w połowie stycznia (nieco ponad miesiąc od ukazania się artykułu), jednak większe wypłaty były blokowane już dużo wcześniej.
Duże serwisy o tematyce HYIP (tzw. monitory), sowicie opłacane przez oszustów, jeszcze przez jakiś czas zachęcały do inwestycji w program.
0 comments