BitBay – opis i poradnik użytkowania giełdy

giełda bitbay poradnik opis

BitBay to najpopularniejsza giełda kryptowalutowa w Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat wywalczyła i utrzymała pozycję lidera na naszym rynku, skutecznie stawiając na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Nie bez znaczenia jest fakt, że giełda jako jedna z niewielu na świecie umożliwia handel w parach krypto-fiaty, czyli z walutami takimi jak złoty czy funt. To duża zaleta, ale i odpowiedzialność, z którą giełda BitBay radzi sobie znakomicie.
Postanowiliśmy przybliżyć jej funkcjonowanie, aby ułatwić rozpoczęcie przygody z kryptowalutami zwłaszcza początkującym i średnio-zaawansowanym użytkownikom.

bitbay panel główny

Widok głównego panelu na platformie BitBay

1. Rejestracja i weryfikacja

Aby handlować na giełdzie BitBay.net w parze z walutami tradycyjnymi jak złoty czy funt należy zweryfikować swoją tożsamość. Może to wydawać się niektórym uciążliwe, jednak giełda typu krypto-fiat umożliwiająca wymianę kryptowalut bezpośrednio na złotówki (jest to ogromne ułatwienie, bo pozwala natychmiast zrealizować zysk bez konieczności wymiany posiadanych środków najpierw na BTC) musi spełniać wyśrubowane normy.
Cały proces weryfikacji jest szybki i bezproblemowy. Zostaniemy poproszeni o przesłanie skanu obu stron dowodu osobistego lub paszportu, zdjęcia typu selfie, na którym trzymamy załączony dowód tożsamości i kartkę z aktualną datą oraz dokumentu potwierdzającego adres (np. rachunek za prąd, abonament lub pismo urzędowe).

2. Platforma handlowa

Po pomyślnej weryfikacji możemy przystąpić do handlu i inwestowania w kryptowaluty. Pieniądze na inwestycje wpłacimy na dwa sposoby z zakładce „Portfele”. Pierwsza możliwość to tradycyjny przelew bankowy, a druga to wpłata na Poczcie Polskiej.
W zakładce „Moje oferty” przejrzymy nasze zlecenia kupna lub sprzedaży i będziemy mogli nimi w łatwy sposób zarządzać. Zakładka „Historia” pokazuje z kolei wszystkie zrealizowane transakcje.

Handlować możemy w za pośrednictwem widoku podstawowego w zakładce „Giełda” lub trybu „Pro”, przeznaczonego dla bardziej zaawansowanych użytkowników. W trybie podstawowym możemy handlować przy pomocy następujących funkcji:

  • wystaw ofertę – wybieramy samodzielnie kwotę za jaką chcemy kupić (odpowiednik „bid” na liście zleceń) lub sprzedać (odpowiednik „ask”) oraz określamy ilość kupowanej lub sprzedawanej kryptowaluty. Jeśli zaproponowana przez nas cena będzie się znacznie różnić od aktualnych ofert na rynku, giełda poprosi nas o zatwierdzenie transakcji. Mechanizm ten chroni to przed pomyłkami przy wprowadzaniu kwot, co jak wiadomo w przypadku wpisywania wielu zer może mieć miejsce.
  • szybka transakcja – kupujemy za wybraną kwotę lub sprzedajemy wybraną ilość kryptowaluty natychmiast po najlepszej cenie rynkowej – opcja nie jest polecana jeśli planujemy kupić lub sprzedać dużą sumę danego aktywa. Może się zdarzyć taka sytuacja, że w danym momencie ofert na rynku będzie niewiele i znacząco zachwiejemy kursem, co odbije się niekorzystnie na naszym portfelu. 
bitbay platforma podstawowa

Podstawowy widok giełdy BitBay

W trybie pro mamy duży wybór dodatkowych funkcji, dzięki którym możemy handlować bardziej elastycznie i efektywniej. Należą do nich:

  • stop limit – to zlecenie, w którym określamy zarówno parametr kursu jak i aktywacji oferty. Przykładowo: wystawiając ofertę kupna 0,5 BTC po kursie 30.000 zł, dodajemy w rubryce „Kurs aktywacji” np. cenę 32.000 zł. Jeśli kurs osiągnie 32.000 zł, nasza oferta zostanie aktywowana, wystawiona i, jeśli kurs osiągnie 30.000 zł, zrealizowana
  • stop market – to nic innego jak szybka transakcja tylko, że realizowana w momencie kiedy kurs osiągnie ustaloną przez nas wartość, np. ustalamy, że chcemy sprzedać 0,5 BTC kiedy kurs osiągnie 80.000 zł. W momencie kiedy ta sytuacja ma miejsce, nasze 0,5 BTC jest natychmiast upłynniane 
  • fill or kill – to zlecenie kupna lub sprzedaży, które zostaje realizowane natychmiast i w całości, w przeciwnym razie zostanie anulowane. 
  • IOCImmediate or Cancel to zlecenie realizacji kupna lub sprzedaży po ustalonym kursie lub korzystniejszym. W przeciwieństwie do zlecenie „fill or kill” zlecenie to może zostać zrealizowane częściowo, jeśli warunki handlowe nie umożliwiły realizacji całości transakcji.
tryb pro na Bitbay

Profesjonalny panel handlowy Pro na Bitbay

3. Kantor fiat – tymczasowo niedostępna opcja przewalutowania środków w dowolnej konfiguracji: np. z PLN na GBP lub USD na EUR. 

4. Launchpad to odpowiedź giełdy BitBay na rosnącą popularność IEO – Initial Exchange Offering. Wyjaśniając prostymi słowami: jest to po prostu miejsce, w którym możemy zainwestować w nowo powstające i obiecujące projekty kryptowalutowe. Po kliknięciu w zakładkę zostaniemy przeniesieni do subdomeny go.bitbay.net, gdzie wyświetli się lista aktualnie przeprowadzanych emisji tokenów wraz z ich krótkim opisem. Inwestować możemy zarówno waluty tradycyjne jak PLN czy GBP jak i posiadane kryptowaluty BTC, ETH i stablecoina USDC.

ieo launchpad bitbay

Launchpad go.bitbay.net, czyli IEO giełdy BitBay

5. Afiliacje – na BitBay możemy zarabiać zarówno handlując kryptowalutami, jak i w sposób pasywny, zapraszając na platformę kolejne osoby. Giełda będzie się dzieliła z nami prowizją pobieraną za handel od każdego zarejestrowanego klienta z naszego polecenia.  Bazowa prowizja wynosi 20% i może rosnąć w miarę naszego zaangażowania i postępów w promowaniu marki BitBay. Prowadzisz własną stronę, kanał w mediach społecznościowych lub po prostu masz szerokie grono znajomych zainteresowanych kryptowalutami? Ta propozycja jest zatem dla Ciebie! Dołącz do programu partnerskiego BitBay i zacznij zarabiać dodatkowe środki!

afiliacje bitbay program partnerski

Wygląd panelu programu partnerskiego BitBay z podsumowaniem zarobków z każdego dnia

Aplikacja mobilna

Dobra aplikacja na urządzenia mobilne to aktualnie niezbędny element dla każdej firmy, która myśli przyszłościowo i globalnie. Nie inaczej jest w przypadku giełdy BitBay. Średnia opinia w Google Play to aktualnie niecałe 4/5, ale na urządzenia Apple to już bardzo dobre 4,2/5. Warto pamiętać że aplikacje została wypuszczona kilka lat temu, a oczekiwania w tej branży są często bardzo wysokie. W tym kontekście na pochwałę zasługuje wysoka ocena aplikacji oraz aktywność developerów BitBay w odpowiadaniu na komentarze i braniu pod uwagę sugestii użytkowników.

aplikacje mobilne bitbay

Aplikacje mobilne BitBay na Android i iOS

Co więcej? Warto wspomnieć jeszcze o bardzo dobrej pomocy technicznej i uruchomieniu ostatnio wsparcia za pośrednictwem czatu na stronie internetowej. Oprócz tego zespół BitBay pracuje intensywnie nad kolejnymi udogodnieniami i funkcjonalnościami. W planach wymieniane były ostatnio handel z dźwignią czy kolejne implementacje popularnych projektów kryptowalutowych.

Podsumowując giełda BitBay to absolutny lider kryptowalut w Polsce. Każdy kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z cyfrowymi aktywami powinien skierować tutaj swoje pierwsze, wirtualne kroki.

Zarejestruj się na BitBay.net