10 pomysłów na biznes online

Biznes online - najlepsze pomysły na zarabianie w sieci

Rozpoczęcie biznesu w Internecie wiąże się ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem niż inwestowanie w stacjonarną firmę, w której skład wchodzi powierzchnia biurowa lub użytkowa, sprzęt i szereg innych, drobnych rzeczy składających się na wysoki rachunek końcowy. W przypadku biznesu online zapłacimy zazwyczaj jedynie za stronę i serwer, które stają się zresztą coraz tańsze.
Dodatkowo w Internecie ze swoimi usługami możemy dotrzeć do klientów w całym kraju lub nawet na całym świecie, co w przypadku stacjonarnej firmy jest w większości przypadków niemożliwe.
Poniżej przedstawiamy 10 pomysłów na biznes online, które mogą Ci pomóc w zapewnieniu finansowej niezależności lub ułatwią stworzenie dodatkowego, niezobowiązującego źródła zarobku.

Biznes online – 10 pomysłów

 

1.  Firma tworząca szablony stron internetowych 

Indywidualne strony szyte na miarę odchodzą powoli w zapomnienie. Wyłączając specjalistyczne lub rozbudowane portale, w większości przypadków nie ma potrzeby płacenia tysięcy złotych za stworzenie strony internetowej. Dużo taniej można kupić szablon pod jeden z popularnych CMSów (systemów zarządzania treścią) i samemu go skonfigurować. Ten zyskujący coraz większą popularność model budowania stron spowodował zwiększony popyt na wysokiej jakości szablony (skórki), co przekłada się na duży potencjał zarobkowy dla firm zajmujących się ich tworzeniem. Najpopularniejszymi stronami, za pośrednictwem których dokonuje się sprzedaży szablonów są ThemeForest oraz Mojo-Themes. Pobierają opłatę w wysokości 30-45 % od sprzedaży, natomiast średnia cena szablonu wynosi 55$.

Przykład: szablon Avada jego twórcy sprzedali już ponad 100 tysięcy razy, zarabiając na tym około 3,5 mln $. 

Najpopularniejszy szablon wordpress - biznes online

Avada to najlepiej zarabiający szablon w historii – biznes online / źródło: ThemeForest

2. Prowadzenie strony internetowej lub bloga

Możliwości zarabiania na prowadzeniu własnego serwisu lub bloga jest bardzo dużo, jednak nasza strona musi spełniać kilka warunków żeby generować jakikolwiek przychód. Przede wszystkim tematyka, którą poruszamy powinna być lukratywna (biznes, bankowość, technologie, medycyna). Pisząc o torrentach albo demotach zarobimy tylko grosze nawet przy dziesiątkach tysięcy odwiedzin. Ponadto musimy mieć wielu czytelników (minimum 300 dziennie) oraz przyjazny i nowoczesny wygląd strony.
Jeśli powyższe czynniki zostały spełnione, zarabiać będziemy na pewno, a górna granica zależeć będzie tylko od naszej inwencji i wkładu pracy. Możemy stworzyć jeden duży portal lub kilkanaście mniejszych. Strategii i koncepcji zarabiania na stronach jest bardzo dużo.
W zależności od charakteru strony zarobimy na reklamach kontekstowych (np. Google Adsense, AdKontekst), wpisach sponsorowanych, klasycznej reklamie bannerowej lub programach partnerskich. 

Przykłady: polski bloger – Kominek, anglojęzyczny blog – magazyn o technologiach – TechCrunch 

3. Sklep internetowy

Pomimo dużej konkurencji i nasycenia internetu sklepami, wciąż można znaleźć własną niszę. Rosnące zainteresowanie zakupami online wśród polskich klientów stwarza dogodne warunki do rozwoju tej branży. Żeby zaistnieć należy mieć jednak bardzo dobry pomysł oraz wykonanie. Musimy wyróżniać się na tle konkurencji doskonałą obsługą klienta oraz nieprzerwaną dostępnością towaru. Dobrym pomysłem jest tworzenie równolegle do sklepu bloga tematycznie połączonego z naszym asortymentem, który pomoże nam w pozycjonowaniu serwisu lub zmniejszy jego koszty. Obowiązkowa będzie także obecność w mediach społecznościowych i interakcja z klientami.

4. Programy partnerskie

Zarabianie na programach partnerskich to jeden z najstarszych biznesów w internecie. Przy pomocy własnych stron internetowych, filmów na youtube, mediów społecznościowych czy for internetowych możemy promować produkty i zgarniać dużą prowizję za każdą poleconą sprzedaż. Produktem nie musi być przedmiot. Rozbudowane programy partnerskie posiadają brokerzy internetowi, kasyna i wiele innych firm oferujących usługi w sieci. Prowizje kształtują się zazwyczaj na poziomie 30-50 %, a najlepsi zarabiają na tym biznesie miliony. 

Mbank - biznes online

Programy partnerskie banków to jedne z najatrakcyjniejszych metod zarabiania – biznes online / źródło: Mbank

5. Profesjonalny freelancing

Grafika, pisanie artykułów, tworzenie muzyki i filmików wideo. To najpopularniejsze dziedziny, w których działają profesjonalni freelancerzy, utrzymujący się ze zleceń. Dzięki portalom takim jak Fiverr, PeoplePerHour czy Oferia.pl, mogą otrzymywać setki zgłoszeń i zarabiać przez internet duże pieniądze.
Jeśli chcesz do nich dołączyć musisz przygotować atrakcyjne portfolio oraz promocje na start, które przyciągną pierwszych klientów. Początki tak jak zawsze nie są łatwe, jednak cierpliwość i duże umiejętności na pewno spowodują lawinę zleceń, i być może nawet konieczność zatrudnienia dodatkowej pomocy. 

Freelancing - biznes online

Przykładowa oferta freelancera – biznes online / źródło: Fiverr

6. Tworzenie aplikacji mobilnych

Tworzenie aplikacji mobilnych to obecnie obok tworzenia gier komputerowych najbardziej zyskowna dziedzina programowania. Najlepsze aplikacje jak Summly zarabiają dziesiątki milionów dolarów. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe zespoły utalentowanych programistów zachęconych możliwością dużego zysku. Ważniejszy niż samo stworzenie aplikacji (skompletowanie doświadczonego zespołu to nie problem) jest dobry i innowacyjny pomysł.
Źródłem dochodu może być w przypadku aplikacji mobilnych jednorazowa opłata, miesięczna subskrypcja lub płatne rozszerzenia. 

7. Specjalista lub agencja mediów społecznościowych

Boom na media społecznościowe i duża skuteczność marketingu za ich pośrednictwem, spowodowały że każda większa firma decyduje się na założenie swojego fanpage’a oraz prowadzenie licznych kampanii reklamowych na Facebooku, Twitterze czy Youtube. Z tego powodu wzrosło diametralnie zapotrzebowanie na ludzi potrafiących skutecznie nawiązać kontakt ze społecznością i umiejętnie zareklamować jej dany produkt. Skalę wartości tej niszy najlepiej odzwierciedla wartość spółki Socializer, która została sprzedana na początku tego roku za ponad 26 milionów zł.
Jeśli chcesz mieć swój udział w tym rozwojowym biznesie, wystarczy że założysz agencję mediów społecznościowych lub zostaniesz jednoosobowym specjalistą. 

Przykład: polski startup – Socializer

Socializer - biznes online

Logo największej polskiej firmy zajmującej się mediami społecznościowymi – biznes online / źródło: Socializer

8. Coaching online

Jesteś trenerem, psychologiem, terapeutą lub masz po prostu dużą wiedzę z zakresu funkcjonowania ludzkiej psychiki lub ciała? Zaoferuj swoje usługi online, pomagając ludziom z ich problemami, motywując do działania czy układając plany treningowe.
Sesje możesz przeprowadzać za pośrednictwem Skype’a lub Google Hangout. Dystans jaki dzieli Cię od klienta może okazać się atutem, ponieważ wiele osób boi się lub wstydzi zgłaszać osobiście na spotkania, a rozmowa lub wideokonferencja zapewniają pewne wrażenie anonimowości i stwarzają intymną atmosferę. 

9. Firma hostingowa

Oferowanie usług hostingowych (udostępnianie powierzchni dyskowej) nie musi wiązać się z gigantycznymi inwestycjami we własną stacjonarna serwerownię. Każda większa firma hostingowa oferuje usługę „reseller” polegającą na sprzedaży miejsca na jej serwerach pod własną marką. Decydując się na takie rozwiązanie, będziemy musieli zadbać wyłącznie o stworzenie własnej strony internetowej i działu pomocy technicznej (aktualnie normą staje się 24 godzinny support). Doskonałym pomysłem byłby reseller dedykowanego hostingu poza granicami Polski, na który rośnie zapotrzebowanie. 

10. Firma pozycjonująca strony internetowe

Pozycjonowanie stron internetowych nie jest wiedzą tajemną. Wystarczy pochłonąć wiedzę dostępną za darmo na anglojęzycznych portalach tematycznych lub kilka książek oraz być na bieżąco ze wszystkimi zmianami jakie wprowadzają potentaci jak Google, żeby skutecznie podnosić wyniki wyszukiwania. Pomimo stale rosnącej konkurencji na rynku, nie maleje również popyt na wysokiej jakości usługi pozycjonowania. Tworząc solidne zaplecze oraz podchodząc indywidualnie i rzetelnie do każdego klienta mamy szansę zaistnieć na rynku i wyrwać spory jego kawałek dla siebie. 

11. Wymyśl sam..

Największe pieniądze może przynieść tylko całkowicie innowacyjny biznes online. Historie startupów takich jak Google, Facebook, Youtube oraz mniejszych i rodzimych – Pastebin czy Positionly uczą, że kreatywność wraz z doskonałym wykonaniem może zostać sowicie nagrodzona..

Życzymy powodzenia na internetowej drodze do dużych pieniędzy.